image

Psycholog

Indywidualne wsparcie psychologicznie dla osób niepełnosprawnych oraz członków ich rodzin i opiekunów.

dyżur psychologa

wtorek i czwartek
15.00 - 19.00

umów spotkanie

image

INFOLINIA: 800 200 258

Bezpłatna infolinia - kontakt z psychologiem

bezpłatna infolinia

wtorek i czwartek
15.00 - 19.00

800 200 258

image

Radca prawny

Bezpłatne porady prawne dla osób niepełnosprawnych oraz członków ich rodzin i opiekunów.

dyżur radcy prawnego

wtorek i czwartek
11.30 - 15.00

umów spotkanie

image

Specjaliści PION

Zapraszamy do osobistego kontaktu z naszymi specjalistami w Punkcie Informacji dla Osób Niepełnosprawnych PION.

biuro PION

poniedziałek - piątek
9.00 - 15.00

kontakt

Dzisiaj w Polsce opieką żłobkową objęte jest praktycznie co czwarte dziecko. W porównaniu z rokiem 2015 wskaźnik użłobkowienia wzrósł o 93,5 proc., a liczba miejsc opieki o niemal 100 tys. – Wspieranie rozwoju sieci instytucji opieki nad najmłodszymi dziećmi jest niezwykle ważne. Dzięki temu rodzice mogą lepiej godzić życie rodzinne z zawodowym, nie martwiąc się o to, kto zajmie się ich pociechą.

Szczególnie cieszy fakt, że placówki powstają również w miejscowościach, w których do tej pory takich miejsc nie było wcale – mówi minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

Maluchy w żłobku
Ostatnie 5 lat to czas ogromnego rozwoju sieci instytucji opieki nad dziećmi do lat 3 w Polsce.

– Przed pięcioma laty opieką żłobkową objętych było zaledwie 12,4 proc. dzieci. Dzisiaj to już 24 proc., czyli praktycznie co czwarte dziecko. To wzrost o 93,5 proc. Dane te doskonale pokazują, że w ostatnich latach wiele się w tym obszarze wydarzyło. Duży udział ma w tym program „Maluch+”, dzięki któremu dofinansowane jest zarówno tworzenie nowych, jak i funkcjonowanie już istniejących placówek opieki nad najmłodszymi dziećmi – podkreśla minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

W ciągu 5 lat przybyło prawie 100 tys. miejsc opieki nad maluchami

Dzisiaj w Polsce działa 6,4 tys. placówek opieki nad dziećmi do lat 3. To wzrost o 114,6 proc. w porównaniu z rokiem 2015. Wówczas było ich niecałe 3 tys.

Jeszcze w 2015 r. w całym kraju liczba miejsc opieki w żłobkach, klubach dziecięcych i u dziennych opiekunów wynosiła niespełna 84 tys. Dzisiaj to już 183,6 tys., co oznacza wzrost o blisko 100 tys. miejsc.

– Szczególnie cieszy fakt, że placówki otwierają się również w miejscowościach, które do niedawna stanowiły białe plamy na mapie instytucji opieki nad maluchami w Polsce – zaznacza szefowa MRPiPS.

W czwartek wiceminister rodziny Barbara Socha wzięła udział w otwarciu Gminnego Żłobka „Gucio” w Żabiej Woli w województwie mazowieckim, który powstał dzięki dofinansowaniu z programu „Maluch+”. To pierwszy żłobek na terenie gminy.

– Bardzo cieszę się, że dzięki programowi „Maluch+” dajemy rodzicom możliwość wyboru łączenia życia rodzinnego z życiem zawodowym – mówiła podczas uroczystego otwarcia żłobka wiceminister Barbara Socha.

Większe nakłady na wspieranie opieki nad maluchami

– Zdajemy sobie sprawę, jak ważne jest, by miejsc opieki nad dziećmi w całej Polsce przybywało. Dlatego zwiększyliśmy nakłady na ten cel. W latach 2011-2015 było to 493 mln zł. W latach 2016-2019 na program „Maluch+” przeznaczyliśmy aż 1,65 mld zł. To pokazuje, że sprawy związane z rodziną, jej bezpieczeństwem i komfortem są dla nas priorytetem – wskazuje minister Marlena Maląg.

źródło: www.gov.pl

FUNDUSZ WSPARCIAWALKI Z KORONAWIRUSEM

Narzędzia relaksacyjne

Przekaż 1% dla Progresjibezpłatnie wypełnimy Twój PIT

Projekt współfinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
„Punkt Informacji dla Osób Niepełnosprawnych PION” prowadzony jest przez Fundację Progresja.