image

Psycholog

Indywidualne wsparcie psychologicznie dla osób niepełnosprawnych oraz członków ich rodzin i opiekunów.

dyżur psychologa

wtorek i czwartek
15.00 - 19.00

umów spotkanie

image

INFOLINIA: 800 200 258

Bezpłatna infolinia - kontakt z psychologiem

bezpłatna infolinia

wtorek i czwartek
15.00 - 19.00

800 200 258

image

Radca prawny

Bezpłatne porady prawne dla osób niepełnosprawnych oraz członków ich rodzin i opiekunów.

dyżur radcy prawnego

wtorek i czwartek
11.30 - 15.00

umów spotkanie

image

Specjaliści PION

Zapraszamy do osobistego kontaktu z naszymi specjalistami w Punkcie Informacji dla Osób Niepełnosprawnych PION.

biuro PION

poniedziałek - piątek
9.00 - 15.00

kontakt

Państwo polskie zdało egzamin z funkcjonowania, nie teoretycznego, ale praktycznego – mówiła dzisiaj w Sejmie Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Marlena Maląg.

Minister przedstawiła działania w ramach tarczy antykryzysowej w zakresie wsparcia pracowników i  pracodawców. Podsumowała także efekty wprowadzenie tych mechanizmów dla rynku pracy.

W ramach wszystkich tarcz udzielone zostało już dofinansowania na ponad 119 mld zł. Dzięki temu zostało ochronionych już ponad 5 mln miejsc pracy.

Sprawne mechanizmy ochrony

Minister Marlena Maląg przedstawiła w pierwszej kolejności formy wsparcia, z jakich mogą korzystać firmy w ramach tarczy antykryzysowej.

W ramach specustawy tylko na dofinansowanie do wynagrodzeń przekazano ponad 12 mld zł na ochronę ok. 3 mln miejsc pracy. Przedsiębiorcy mogą korzystać zarówno ze  środków Funduszu Pracy jaki i Funduszu Gwarantowanych  Świadczeń Pracowniczych.  

- Analizując na bieżąco działanie tego instrumentu rozszerzaliśmy wsparcie, by trafiało nie tylko do przedsiębiorców, ale także do organizacji pozarządowych, prowadzących działalność non profit, czy organizacji mających tytuł prawny do zabytku o statusie pomnika historii lub wpisanego na listę dziedzictwa światowego – mówiła minister Marlena Maląg.

Z kolei w ramach pożyczki dla mikroprzedsiębiorców złożonych zostało już ponad 1,9 mln wniosków.  Mikroprzedsiębiorcom wypłaconych zostało już ponad 8,8 mld zł.

- Rozszerzyliśmy ten instrument. Teraz wystarczy przez trzy miesiące prowadzić firmę, by pożyczka została umorzona. Nie trzeba także składać odrębnych wniosków – dodała minister.

Dużym zainteresowaniem cieszą się także świadczenia postojowe - ponad 4,4 mld zł w ramach 2,24 mln świadczeń – oraz zwolnienia i ulgi ze składek ZUS – ponad 16 mld zł  i 6,5 mln ubezpieczonych zwolnionych z płacenia składek.

- Co warto podkreślić, pracownik miał te składki przypisane, bo dla nas najważniejsza jest troska o pracownika i równocześnie zachowanie płynności firmy – mówiła minister.

Szefowa resortu rodziny przypomniała także o dodatkowym zasiłku opiekuńczym wprowadzonym dla rodzin specustawą, podobnie jak praca zdalna. - Obecnie pracujemy nad wprowadzeniem pracy zdalnej do kodeksu pracy. Jest to wspólne działanie strony społecznej i strony pracodawców – podkreślała podczas sejmowego wystąpienia minister Marlena Maląg.

Bezpieczny rynek pracy

- Sprawdzianem wypracowanych instrumentów wsparcia jest sytuacja na rynku pracy. W miarę suchą nogą przeszliśmy przez spowolnienie gospodarcze – podsumowała minister działanie tarcz na rynku pracy.

Na koniec czerwca stopa bezrobocia wyniosła 6,1 %, a 1 mln 27 tys. osób pozostawało bez pracy.

- Z tej mównicy, w kwietniu, z ust opozycji padały słowa, że przybyło nam 500 tys. osób bezrobotnych. Tymczasem od połowy marca do dzisiaj mamy 100 tys. osób bezrobotnych więcej.  Te osoby nie zostały bez wsparcia. Dzięki inicjatywie Prezydenta Andrzeja  Dudy wprowadzony został dodatek solidarnościowy – 1400 zł przez trzy miesiące dla osób, które utraciły pracę – przypomniała minister Marlena Maląg, wskazując, że wypłacono już dodatek 98 tys. osobom

Wzrost liczby ofert pojawiających się w Centralnej Bazie Ofert Pracy oraz coraz mniejszy  przyrost stopy bezrobocia z miesiąca na miesiąc to kolejne przykłady rosnącego ożywienia na rynku pracy. 

Minister podsumowała także działania na rzecz osób niepełnosprawnych w okresie pandemii. Zwiększone zostały dopłaty do wynagrodzeń dla firm zatrudniających osoby niepełnosprawne ale także uruchomiony został program „Pomocy osobom niepełnosprawnym poszkodowanym w wyniku żywiołu lub sytuacji kryzysowych wywołanych chorobami zakaźnymi”. W ramach tego programu na świadczenie dla osób niepełnosprawnych, które na skutek pandemii utraciły możliwość korzystania  z opieki świadczonej w placówkach rehabilitacyjnych wydatkowano już ponad 124 mln zł.

źródło: www.gov.pl

FUNDUSZ WSPARCIAWALKI Z KORONAWIRUSEM

Narzędzia relaksacyjne

Przekaż 1% dla Progresjibezpłatnie wypełnimy Twój PIT

Projekt współfinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
„Punkt Informacji dla Osób Niepełnosprawnych PION” prowadzony jest przez Fundację Progresja.