image

Psycholog

Indywidualne wsparcie psychologicznie dla osób niepełnosprawnych oraz członków ich rodzin i opiekunów.

dyżur psychologa

wtorek i czwartek
15:00 - 20:00

umów spotkanie

image

INFOLINIA: 800 200 258

Bezpłatna infolinia - kontakt z psychologiem

bezpłatna infolinia

wtorek i czwartek
15:00 - 20:00

800 200 258

image

Radca prawny

Bezpłatne porady prawne dla osób niepełnosprawnych oraz członków ich rodzin i opiekunów.

dyżur radcy prawnego

wtorek i czwartek
11:00 - 15:00

umów spotkanie

image

Specjaliści PION

Zapraszamy do osobistego kontaktu z naszymi specjalistami w Punkcie Informacji dla Osób Niepełnosprawnych PION.

biuro PION

poniedziałek - piątek
8:00 - 16:00

kontakt

Wyższe granty z Funduszu Dopłat BGK, uelastycznienie zasad dotyczących czynszu w TBS, wsparcie Krajowego Zasobu Nieruchomości dla budownictwa społecznego – przewiduje projekt pakietu zmian ustawowych przyjęty we wtorek, 28 lipca, przez rząd.

Projekt zmian został opracowany przez Ministerstwo Rozwoju. Według niego dalszy rozwój budownictwa komunalnego i społecznego czynszowego będzie impulsem dla pobudzenia naszej gospodarki. Wsparcie społecznego budownictwa czynszowego ma też służyć zwiększeniu liczby mieszkań o limitowanym czynszu dla osób o średnich dochodach.

Według MR wzrosnąć ma bezzwrotne wsparcie z Funduszu Dopłat dla inwestycji realizowanej przez TBS na podstawie umowy z gminą. Finansowe wsparcie dla gmin partycypujących w kosztach budowy na podstawie umowy zawartej pomiędzy JST a inwestorem – w tym TBS – ma wzrosnąć z 20 proc. do maksymalnie 35 proc. kosztów inwestycji.

Grant ten ma być uruchamiany na etapie realizacji inwestycji, żeby pokryć część kosztów, a nie refinansować koszty już poniesione. Wzrasta także wsparcie na modernizację zasobów komunalnych – do 50 proc. wysokości finansowego wsparcia z Funduszu Dopłat na przedsięwzięcia, które polegają na remoncie mieszkań komunalnych.

Przedsięwzięcia te będzie można połączyć z remontem części wspólnych budynków w których znajdują się te mieszkania, które wsparte są premią remontową.

Do 50 proc. zwiększyć mają się nakłady na budowę nowych budynków komunalnych. Ujednolicony ma zostać katalog kosztów kwalifikowanych z katalogiem kosztów w programie społecznego budownictwa czynszowego – uwzględnione mają zostać m.in. koszty wykonania garaży podziemnych i sieci uzbrojenia terenu.

Według MR, Towarzystwa Budownictwa Społecznego odgrywają istotną rolę w rozbudowie segmentu mieszkań czynszowych użytkowanych na zasadach najmu, dlatego konieczne jest dodatkowe wsparcie dla TBS, które umożliwi im utrzymanie swoich zasobów w odpowiednim stanie technicznym.

Przewidywana jest możliwość uzyskania premii remontowej przez TBS na spłatę części kredytu zaciągniętego na remont, ale także umożliwienie pobierania od najemców dodatkowych opłat związanych z instalacją i konserwacją odnawialnych źródeł energii, budową wind, termomodernizacją.

MR podkreśla, że aktualnie taką premię remontową można otrzymać na budynek, którego użytkowanie rozpoczęto przed 14 sierpnia 1961 r. Po zmianach będą nią objęte również budynki wielorodzinne, należące do towarzystw budownictwa społecznego, starsze niż 25 lat.

Poprawa dostępności
Planowane jest uelastycznienie zasad dotyczących czynszu w przypadku inwestowania przez TBS w OZE, termomodernizację lub w poprawę dostępności dla seniorów i osób niepełnosprawnych.

Ułatwieniem dla osób wynajmujących mieszkania w TBS-ach ma być wprowadzenie możliwości zamiany umowy najmu na umowę najmu zawierającą rozliczenie partycypacji – tzw. wakacje czynszowe.

Według MR, mieszkańcy będą mogli sami zdecydować, kiedy i w jaki sposób odzyskają swój wkład partycypacyjny. Nie muszą już czekać do momentu zakończenia najmu, ale będą mogli stopniowo odbierać swój wkład w czynszu – dzięki czemu będą płacić mniej – uważa ministerstwo.

Wskazuje też, że kolejnym udogodnieniem ma być możliwość wyodrębniania na własność czy zbywanie lokali mieszkalnych wybudowanych w ramach preferencyjnych kredytów udzielanych w aktualnym programie społecznego budownictwa czynszowego. Zgodnie z proponowanymi zmianami, po 15 latach pojawi się możliwość zakupu mieszkania w TBS.

Rządowy Fundusz Rozwoju Mieszkalnictwa ma dysponować dodatkową pulą środków w wysokości 1,5 mld zł. Mają być dostępne dla gmin, które chciałyby wesprzeć budownictwo społeczne, ale ich budżety ucierpiały w wyniku pandemii koronawirusa – wskazuje MR. Wysokość wsparcia ma wynieść 10 proc. planowanej inwestycji lub w przypadku nowych inwestycji – 3 mln zł. Wnioski będą przyjmowane przez Krajowy Zasób Nieruchomości i rozpatrywane przez Ministra Rozwoju w terminie 60 dni.

źródło: www.gov.pl

Przekaż 1,5% dla Progresjibezpłatnie wypełnimy Twój PIT

Narzędzia relaksacyjne

Projekt współfinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
„Punkt Informacji dla Osób Niepełnosprawnych PION” prowadzony jest przez Fundację Progresja.