Współpraca ekspertów od sztucznej inteligencji (AI) pracujących dla Facebooka ze specjalistami od badań z użyciem rezonansu magnetycznego (MRI) z NYU Langone Health pozwoliła czterokrotnie skrócić czas trwania tej uciążliwej procedury diagnostycznej – informuje „American Journal of Roentgenology”.

Badanie rezonansem magnetycznym daje bardzo szczegółowe obrazy tkanek i nie wymaga stosowania szkodliwego promieniowania rentgenowskiego. Odbywa się jednak w klaustrofobicznie ciasnej, podobnej do wielkiej rury przestrzeni, wymaga pozostawania w bezruchu, trwa długo (nawet godzinę) i naraża pacjenta na głośny hałas.

Nowe badania sugerują jednak, że sztuczna inteligencja może usprawnić badanie MRI, wykonując je cztery razy szybciej, niż dotychczas – na podstawie cztery razy mniejszej ilości danych.

Projekt fastMRI powstał dzięki współpracy zajmującego się sztuczną inteligencją zespołu badawczego Facebooka (FAIR) oraz radiologów z NYU Langone Health.

Szybsza diagnoza
Naukowcy wspólnie szkolili model uczenia maszynowego korzystając z par skanów MRI o niskiej i wysokiej rozdzielczości i używając następnie tego modelu do „przewidywania”, jak będą wyglądać końcowe skany MRI na podstawie zaledwie jednej czwartej zwykłych danych wejściowych. Sieć neuronowa poznaje „ideę” typowego obrazu MRI danej okolicy, dzięki czemu „wie czego się spodziewać” i wystarcza jej mniej informacji – a jednocześnie potrafi uwidocznić odstępstwa od normy. Dlatego przy zachowaniu niezbędnej jakości obrazu skany można wykonywać szybciej, co oznacza mniej kłopotów dla pacjentów i szybszą diagnozę.

Jak wykazał eksperyment z badaniami stawu kolanowego nową i starą metodą, w oparciu o uzyskane obrazy lekarze stawiali identyczne rozpoznania. Potwierdza to, że „wyobrażenia” AI są zgodne z rzeczywistością.

- To ważny krok naprzód we włączaniu sztucznej inteligencji do obrazowania medycznego – powiedziała Nafissa Yakubova, badaczka biomedycznej sztucznej inteligencji z FAIR, która pracowała nad projektem.

Jak twierdzą twórcy nowej technologii, możną ją będzie bez większych problemów zastosować w istniejących skanerach MRI już w najbliższych latach. Prowadzone są rozmowy z czołowymi producentami sprzętu.

źródło: www.niepelnosprawni.pl