Wychodzimy z trzeciej fali pandemii; obecnie głównym celem działalności ministerstwa zdrowia i premiera jest przywracanie po pandemii COVID-19 możliwości leczenia we wszystkich dziedzinach – powiedział w środę, 12 maja, minister zdrowia Adam Niedzielski.

Szef resortu zdrowia wraz z premierem Mateuszem Morawieckim wziął udział w otwarciu Centrum Chorób Rzadkich w Instytucie „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka” w Warszawie. Minister podkreślił, że wychodzimy obecnie z trzeciej fali pandemii.

- Liczba zachorowań – mówię o średniej – systematycznie maleje – dodał.

Mniej zachorowań
Przyznał, że liczba zachorowań w ostatnich dwóch dniach była nieco wyższa, niż tydzień temu, ale – jak zaznaczył – wynika to z faktu, iż tydzień temu to majówka zaburzyła „normalny cykl tygodniowy”.

- W związku z tym te dzienne wzrosty, z jakimi mamy do czynienia, nie są jeszcze powodem do niepokoju, bo tak, jak powiedziałem, na poziomie średnich mamy cały czas malejący trend zachorowań – dodał minister Niedzielski.

Jak jednocześnie zauważył mamy do czynienia z „deficytami zdrowia”, spowodowanymi nie tylko samym COVID-19, ale również zaniedbaniami jeśli chodzi m.in. o profilaktykę.

- Wynikało to, czy to z naszych lęków, czy też po prostu z ograniczonej dostępności, bo dużą część infrastruktury sektora opieki medycznej musieliśmy przeznaczyć na walkę z covidem – podkreślił szef MZ.

Kolejny krok
Jak dodał, otwarcie Centrum Chorób Rzadkich jest kolejnym krokiem, który ma pokazać, że teraz głównym celem działalności ministra zdrowia i premiera jest przywracanie możliwości leczenia we wszystkich dziedzinach. I to przywracanie nie tylko pod kątem powrotu do normalnej dostępności, ale przywracanie, które musi mieć pewien dodatkowy efekt po to, żeby te deficyty zdrowia z pandemii nadrabiać.

- Chcemy pomagać jak najszerszej grupie dzieci. (...) Już niedługo, w momencie zatwierdzenia przez premiera narodowego planu dla chorób rzadkich będziemy mogli wykorzystać nasz potencjał i rzeczywiście realizować opisane przez ministra zdrowia 40 zadań, w tym również wprowadzić coś, co jest niezwykle ważne w przypadku chorób rzadkich – prowadzić rejestr w oparciu o odpowiedni system kodowania tych chorób – podkreślił dr Marek Migdał, dyrektor Centrum Zdrowia Dziecka.

Zwracał też uwagę na znaczenie koordynacji leczenia chorób rzadkich i ultrarzadkich np. programami lekowymi. 

źródło: www.niepelnosprawni.pl