image

Psycholog

Indywidualne wsparcie psychologicznie dla osób niepełnosprawnych oraz członków ich rodzin i opiekunów.

dyżur psychologa

wtorek i czwartek
15:00 - 20:00

umów spotkanie

image

INFOLINIA: 800 200 258

Bezpłatna infolinia - kontakt z psychologiem

bezpłatna infolinia

wtorek i czwartek
15:00 - 20:00

800 200 258

image

Radca prawny

Bezpłatne porady prawne dla osób niepełnosprawnych oraz członków ich rodzin i opiekunów.

dyżur radcy prawnego

wtorek i czwartek
11:00 - 15:00

umów spotkanie

image

Specjaliści PION

Zapraszamy do osobistego kontaktu z naszymi specjalistami w Punkcie Informacji dla Osób Niepełnosprawnych PION.

biuro PION

poniedziałek - piątek
8:00 - 16:00

kontakt

Zniesienie limitów przyjęć do specjalistów od 1 lipca, to kontynuacja działań rozpoczętych w 2019 roku – zaznaczył w czwartek, 8 lipca, w Sejmie wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski. Dodał, że pandemia zakłóciła obraz tego, jak wpłynęło to na skrócenie kolejek.

Wiceminister Gadomski przypomniał, że znoszenie limitów na wykonywanie świadczeń w poradniach specjalistycznych rozpoczęło się faktycznie już w 2019 roku. W tym właśnie roku, w kwietniu zniesiono limity na tomografię komputerową i rezonans magnetyczny, usuwania zaćmy, a chwilę później endoprotezoplastyki.

- Ten ruch wtedy już pokazał, że wprowadzeniem świadczeń bezlimitowych jesteśmy w stanie skrócić kolejki – podkreślił wiceminister.

Zauważył, że po roku właśnie tak się stało, choć kolejny, który nadszedł, czyli pandemiczny rok 2020 zakłócił ten obraz.

W marcu 2020 roku – jak kontynuował wiceminister – zniesiono też limit na pierwszorazowe wizyty w poradniach specjalistycznych: endokrynologicznej, kardiologicznej, neurologicznej, ortopedycznej, czyli w placówkach, gdzie dostęp do świadczeń był najbardziej utrudniony.

- Niestety, efektów tego działania nie byliśmy w stanie zaobserwować z przyczyn pandemicznych – wyjaśnił.

Jednocześnie od stycznia 2021 roku ze środków Funduszu Medycznego finansowane są bezlimitowe świadczenia pediatryczne w każdym zakresie: czy to szpitalnym, czy ambulatoryjnej opieki specjalistycznej.

Zasady przyjęć te same
Równocześnie wiceminister przypomniał, że zniesienie od 1 lipca tego roku limitów do wszystkich specjalistów jest ruchem popandemicznym.

- Z jednej strony jest efektem nadrabiania luki covidowej, z drugiej strony znalazł się, jako jedna z najważniejszych zmian w Polskim Ładzie, by tę sytuację zdrowotną ustabilizować. By ten dług zdrowotny można było jak najszybciej spłacać – wyjaśnił.

Zauważył, że w tej chwili w tym wszyscy specjaliści mogą udzielać porad bez limitu przyjęć, poza psychiatrami i rehabilitantami, którzy mają wyodrębniony zakres świadczeń. Limit został też zdjęty z samych zakresów porad, czyli zabiegów np. bezlimitowo wykonywane są w tej chwili już badania endoskopowe, kolonoskopia, gastroskopia.

Równocześnie podkreślił, że same zasady przyjęć do specjalistów nie zmieniły się.

- Nadal obowiązuje, z pewnymi wyjątkami, skierowanie od lekarza ubezpieczenia zdrowotnego. Te wyjątki to na przykład poradnia onkologiczna, gdzie skierowania nie trzeba mieć – dodał.

Wiceminister podkreśli też, że resortowi zależy na tym, by przenosić akcent ze świadczeń szpitalnych na ambulatoryjne.

- Dlatego też począwszy od 2019 roku – z wejściem w życie od 2020 roku – zwiększyliśmy wyceny w zakresie ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, szczególnie w zakresie świadczeń pierwszorazowych. Nadal widzimy konieczność zmiany tych wycen. Te działania będziemy kontynuowali – zapewnił.

Zabezpieczone środki
Natomiast odnosząc się do kwestii finansowania takich rozwiązań wskazał, że zabezpieczono na ten cel ponad 400 mln zł, choć jeśli wolumen porad świadczonych bezlimitowo będzie wyższy niż zakładano, to – jak podkreślił – również na to zabezpieczono środki w funduszu zapasowym czy rezerwie ogólnej NFZ. Dodał też, że wprowadzając świadczenia bezlimitowe resort również zastanawia się nad rozszerzeniem dostępu do specjalistów, ale żyjemy w świecie ograniczonych zasobów przede wszystkim kadrowych.

- Dyrektorzy oddziałów wojewódzkich NFZ mają przyglądać się możliwościom dokontraktowania, zwiększenia dostępu do ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. Jeżeli z jednej strony potencjał i potrzeby takie będą, to po początkowym okresie 2-3 miesięcy przeznaczonych na obserwację jak wygląda realizacja (bezlimitowych świadczeń - PAP), będziemy zastanawiać się nad rozszerzeniem – podsumował.

źródło: www.niepelnosprawni.pl

Przekaż 1,5% dla Progresjibezpłatnie wypełnimy Twój PIT

Narzędzia relaksacyjne

Projekt współfinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
„Punkt Informacji dla Osób Niepełnosprawnych PION” prowadzony jest przez Fundację Progresja.