image

Psycholog

Indywidualne wsparcie psychologicznie dla osób niepełnosprawnych oraz członków ich rodzin i opiekunów.

dyżur psychologa

wtorek i czwartek
9.00 - 12.00
15.00 - 19.00
umów spotkanie

image

INFOLINIA: 800 200 258

Bezpłatna infolinia - kontakt z psychologiem

bezpłatna infolinia

wtorek i czwartek
9.00 - 12.00
15.00 - 19.00
800 200 258

image

Radca prawny

Bezpłatne porady prawne dla osób niepełnosprawnych oraz członków ich rodzin i opiekunów.

dyżur radcy prawnego

wtorek i czwartek
11.30 - 15.00

umów spotkanie

image

Specjaliści PION

Zapraszamy do osobistego kontaktu z naszymi specjalistami w Punkcie Informacji dla Osób Niepełnosprawnych PION.

biuro PION

poniedziałek - piątek
8.00 - 16.00

kontakt

To ostatnia jesień i zima na wykorzystanie polskiego bonu turystycznego. Formuła bezgotówkowego rozliczania się za wypoczynek wyczerpie się za pół roku. Do tej pory rodzice z Opolszczyzny wykorzystali co do złotówki 38 proc. przysługujących im bonów.

Rodziny mogą korzystać z bonu do końca marca 2022 r. Nie można go wymienić na gotówkę ani na inne środki płatnicze. Świadczenie w formie elektronicznego bonu jest przyznawane na dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy z programu „Rodzina 500 plus”. Na każde dziecko przypada jeden bon w wysokości 500 zł. W przypadku dziecka z niepełnosprawnością potwierdzoną orzeczeniem rodzice mogą liczyć na dodatkowy bon, również o wartości 500 zł. Świadczenie w formie bonu przysługuje niezależnie od poziomu przychodów rodziców czy opiekunów.

Obecnie płatność polskim bonem turystycznym honoruje ponad 28 tys. operatorów turystycznych w całym kraju. Na Opolszczyźnie to kilkaset przedsiębiorstw. To firmy i podmioty, które świadczą usługi hotelarskie i imprezy turystyczne. Mogą to być również organizacje pożytku publicznego.

Opolskie: jeszcze miliony do wydania
Rodzicie i opiekunowie z Opolszczyzny mają do dyspozycji w części lub całości ponad 58 tys. bonów turystycznych. To sporo, zwłaszcza, że na realizację tego bezgotówkowego bonusu zostało niecałe 6. miesięcy. Bonem rozliczysz nie tylko nocleg i pobyt w hotelu. Można nim zapłacić za weekendową wycieczkę, jednodniowy wypad, gościnę w pensjonacie, gospodarstwie agroturystycznym bądź za obóz sportowy lub rekreacyjny dla dzieci. Wszystko zależy od tego czy organizator wypoczynku przystąpił do programu Polski Bon Turystyczny i przyjmuje rozliczenia bonem. Przed wyprawą warto to sprawdzić na stronach internetowych wyposażonych w wyszukiwarkę podmiotów akceptujących bony.

Mieszkańcy województwa opolskiego zrealizowali dotąd płatności bonem na kwotę ponad 40,1 mln zł. Liczba bonów wykorzystanych całkowicie przekroczyła na początku października 36 tys. Z drugiej strony ciągle niemal 30 proc. bonów przysługujących rodzicom z regionu w ogóle nie zostało aktywowanych. To oznacza, że beneficjenci świadczenia nie „ruszyli” jeszcze 27,6 tys. bonów (liczba bonów przyznana w województwie opolskim to 94,6 tys.)

Bon aktywujesz na PUE ZUS
Realizacja tego świadczenia odbywa się z wykorzystaniem Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Rodzic lub opiekun dziecka do 18. roku życia może aktywować bon. Wystarczy, że po wejściu na PUE uzupełni swoje dane kontaktowe, a następnie aktywuje bon. Po aktywacji uprawniony otrzymuje

specjalny kod, który należy podać podmiotowi turystycznemu podczas dokonywania płatności bonem. Każda płatność jest potwierdzana jednorazowym kodem autoryzacyjnym wysłanym w SMS.

ZUS ma dostęp do bazy danych osób uprawnionych do świadczenia „Rodzina 500+”. Ważne, aby o bon turystyczny starała się ta sama osoba, która wnioskowała o tamto świadczenie. Wówczas wygenerowanie bonu na PUE ZUS odbędzie się automatycznie. W przypadku problemów z weryfikacją uprawnień do bonu przez system – organem wydającym decyzje o przyznaniu lub odmowie prawa do bonu jest Polska Organizacja Turystyczna.

źródło: www.niepelnosprawni.pl

Narzędzia relaksacyjne

Przekaż 1% dla Progresjibezpłatnie wypełnimy Twój PIT

Projekt współfinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
„Punkt Informacji dla Osób Niepełnosprawnych PION” prowadzony jest przez Fundację Progresja.