Do 26 listopada br. trwa nabór wniosków dla organizacji pozarządowych w ramach przyszłorocznej edycji programów Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnościami oraz Opieka wytchnieniowa. – Wspólnie możemy naprawdę poprawić jakość życia osób z niepełnosprawnościami i ich bliskich. Gorąco zachęcam do składania wniosków – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Szeroko pojęte wsparcie dla osób z niepełnosprawnościami i ich bliskich jest jednym z priorytetów Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej i całego rządu Zjednoczonej Prawicy. Najlepszym dowodem na to jest uruchomiony w 2018 r. Fundusz Solidarnościowy (wcześniej Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych). Z Funduszu finansowane są m.in. takie programy jak Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnościami oraz Opieka wytchnieniowa.

Trwają właśnie nabory wniosków do przyszłorocznej edycji obu programów.

Codzienne wsparcie
Poprawa jakości życia osób z niepełnosprawnościami, pomoc w codziennych czynnościach, ale też towarzyszenie podczas wizyty u lekarza, w urzędzie, a także w teatrze czy na meczu – to najważniejsze założenia programu Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnościami.

– Zależy nam na tym, by zapewnić osobom z niepełnosprawnościami, które są grupą najbardziej zagrożoną wykluczeniem społecznym, pełniejsze uczestnictwo w życiu lokalnej społeczności, większą samodzielność, wsparcie, jakiego najbardziej potrzebują. Do piątku 26 listopada br. trwa nabór wniosków dla organizacji pozarządowych w ramach przyszłorocznej edycji programu Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnościami. Do wzięcia jest 100 mln zł. Wspólnie możemy naprawdę poprawić jakość życia osób z niepełnosprawnościami i ich bliskich. Gorąco zachęcam do składania wniosków – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

W ramach programu planowane jest wprowadzenie usługi asystenta osobistego dla co najmniej 3 tys. osób z niepełnosprawnościami.

Kto może złożyć ofertę?
O dofinansowanie w ramach programu Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnościami edycja 2022 mogą ubiegać się organizacje pozarządowe posiadające statutowy zapis o prowadzeniu działań na rzecz osób z niepełnosprawnościami oraz prowadzące działalność na rzecz tych osób przez okres co najmniej 3 lat przed dniem złożenia oferty.

Więcej na ten temat:

https://www.gov.pl/web/rodzina/asystent-osobisty-osoby-z-niepelnosprawnosciami-rusza-otwarty-konkurs-ofert-do-edycji-2022

Szansa na oddech
Opieka nad osobą z niepełnosprawnościami, niesamodzielną, to ogromne wyzwanie i spore obciążenie. Codzienne poświęcenie, podporządkowanie całego życia takiej opiece nie jest łatwe.

– Wsparcie opiekunów i bliskich osób z niepełnosprawnościami jest absolutnie konieczne. Wiemy, jak ciężką pracę wykonują na co dzień. Z myślą o nich uruchomiliśmy program Opieka wytchnieniowa, który jest dla nich szansą na oddech, na znalezienie czasu dla siebie, gdy ich podopieczny jest pod dobrą opieką – wskazuje minister Marlena Maląg. – Przypominam, że do 26 listopada br. organizacje pozarządowe mogą ubiegać się o dofinansowanie w ramach przyszłorocznej edycji programu Opieka wytchnieniowa. Budżet to 60 mln zł – dodaje szefowa MRiPS.

W ramach przyszłorocznej edycji programu usługami opieki wytchnieniowej planowane jest objęcie co najmniej 3 tys. osób.

Więcej na ten temat

źródło: www.gov.pl