Osoby pełnoletnie od wtorku, 23 listopada, mogą bezpłatnie zaszczepić się przeciw grypie – poinformował rzecznik prasowy resortu zdrowia, Wojciech Adrusiewicz - Decyzją ministra zdrowia każda osoba 18+ będzie mogła zaszczepić się na grypę z refundacją – przekazał rzecznik MZ.

Dodał, że w tej chwili agencja rezerw strategicznych dysponuje „dość dużą liczbę szczepionek przeciw grypie”, ale na rynku aptecznym tych szczepionek brakuje.

- Do niedawna ta refundacja obejmowała osoby starsze, osoby z upośledzoną odpornością, medyków, służby mundurowe, ale widzimy, że blisko 3 tys. punktów szczepień nie zgłasza się po szczepionki. To znaczy, że osoby z tych grup ryzyka nie korzystają z tych szczepień, stąd też szybka decyzja ministra zdrowia Adama Niedzielskiego i uruchomienie od jutra szczepień dla osób w wieku 18 plus – powiedział.

Szczepienie w przychodni
Rzecznik zaznaczył, że każda pełnoletnia osoba może pójść do przychodni, która jest punktem szczepień i poprosić o zaszczepienie przeciw grypie.

- Nie ma powodów, by POZ odmawiał, bo jest ponad 1 mln szczepionek dostępnych w tej chwili w Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych i te szczepionki na bieżąco można przekazywać – zapewnił.

W świetle obowiązującego do tej pory przepisu, szczepionka przeciw grypie w sezonie 2021/2022 przeznaczona była z refundacją dla 13 grup osób wskazanych do szczepienia z racji narażenia w sposób szczególny na zakażenie wirusem grypy przez wykonywane obowiązki zawodowe (w tym m.in. osoby zatrudnione w podmiotach leczniczych, żłobkach, placówkach oświatowych), miejsce pobytu (domy pomocy społecznej, zakłady opiekuńczo-lecznicze, hospicja, odziały opieki długoterminowej) lub wiek (osoby powyżej 75 lat).

źródło : www.niepelnosprawni.pl