image

Psycholog

Indywidualne wsparcie psychologicznie dla osób niepełnosprawnych oraz członków ich rodzin i opiekunów.

dyżur psychologa

wtorek i czwartek
15:00 - 20:00

umów spotkanie

image

INFOLINIA: 800 200 258

Bezpłatna infolinia - kontakt z psychologiem

bezpłatna infolinia

wtorek i czwartek
15:00 - 20:00

800 200 258

image

Radca prawny

Bezpłatne porady prawne dla osób niepełnosprawnych oraz członków ich rodzin i opiekunów.

dyżur radcy prawnego

wtorek i czwartek
11:00 - 15:00

umów spotkanie

image

Specjaliści PION

Zapraszamy do osobistego kontaktu z naszymi specjalistami w Punkcie Informacji dla Osób Niepełnosprawnych PION.

biuro PION

poniedziałek - piątek
8:00 - 16:00

kontakt

Oddaję w Państwa ręce podwójny numer 40/41 Kwartalnika „Niepełnosprawność – za­gadnienia, problemy, rozwiązania”. To kolej­ne specjalne wydanie, przygotowane z okazji 30-lecia Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i 10-lecia naszego czasopisma.

Okładka Kwartalnika, napis Kwartalnik „Niepełnosprawność – zagadnienia, problemy, rozwiązania”,

Na wstępie zamieściliśmy dwa szczególne listy: Pary Prezydenckiej oraz Prezesa Rady Ministrów, ze słowami uznania dla dotych­czasowej działalności Funduszu. W dalszej części, w dziale System wsparcia osób niepeł­nosprawnych, prezentujemy m.in. doświad­czenia francuskiej sieci na rzecz wczesnej reintegracji zawodowej osób po przebytej ciężkiej chorobie lub urazie Comète France oraz Strategię Organizacji Narodów Zjed­noczonych na rzecz włączania osób niepełnosprawnych. Strategia jest wynikiem pro­cesu rozpoczętego w kwietniu 2018 r. przez Sekretarza Generalnego ONZ. Celem tego procesu jest wzmocnienie ogólnosystemowej dostępności dla osób z niepełno­sprawnościami. Włączenie do głównego nurtu polityki publicznej podejścia do nie­pełnosprawności opartego na prawach człowieka, w połączeniu z ukierunkowanymi działaniami, sprawi, że problemy i doświadczenia osób niepełnosprawnych staną się integralnym wymiarem projektowania, wdrażania, monitorowania i ewaluacji poli­tyk publicznych oraz programów we wszystkich sferach – gospodarczej, zdrowotnej, edukacyjnej, rodzinnej, strategicznej, redystrybucyjnej i regulacyjnej - tak, aby oso­by niepełnosprawne uzyskiwały równe korzyści. Ostatecznym celem jest osiągnięcie identyczności wyników oraz promowanie kultury inkluzywnej w ramach systemu Or­ganizacji Narodów Zjednoczonych.

Strategia obejmuje ogólnosystemową politykę, ramy rozliczalności i inne sposoby jej wdrażania. Polityka ta kładzie nacisk na najwyższy poziom zaangażowania i wizję systemu Narodów Zjednoczonych w zakresie włączania osób niepełnosprawnych. Ma także na celu stworzenie ram instytucjonalnych dla wdrożenia Konwencji o Pra­wach Osób Niepełnosprawnych i Agendy 2030 na rzecz zrównoważonego rozwoju, będących jednymi z najistotniejszych międzynarodowych narzędzi dotyczących praw człowieka, jak również określenie zobowiązań rozwojowych i humanitarnych.

W kolejnej części zamieściliśmy artykuł Mateusza Płatosa, w którym Autor anali­zuje trudności w nawiązywaniu i podtrzymywaniu relacji społecznych, należące do osiowej charakterystyki spektrum autyzmu. Szczególnie interesujące są konkluzje, w których podkreśla, jak wielką wagę ma samodzielne utrzymywanie kontaktów rówieśniczych – koleżeńskich, przyjacielskich i romantycznych. Nabiera ono szcze­gólnego znaczenia w okresie adolescencji i wczesnej dorosłości. Niestety, oferta te­rapeutyczna dla nastolatków i młodych dorosłych ze spektrum autyzmu dopiero się w Polsce kształtuje.

W dziale Technika i technologia publikujemy między innymi pracę napisaną wspólnie przez Macieja Sydora oraz Annę Jasińską. Autorzy zaproponowali podej­ście „scenariuszowe” do ergonomicznego projektowania kuchni dla osób z niepełnosprawnościami. Zamieszczone w artykule rozważania mogą mieć wymiar praktyczny dla wszystkich użytkowników kuchni, jednak szczególny nacisk położono na wyma­gania osób poruszających się za pomocą wózków inwalidzkich: mają one mniejsze możliwości przystosowywania się do rozwiązań nieergonomicznych. Nietrafne roz­wiązania bardzo szybko zmniejszają zatem ich autonomię w korzystaniu z przestrzeni kuchennej.


Z życzeniami interesującej lektury

Krzysztof Michałkiewicz

Prezes Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Przewodniczący Międzynarodowej Rady Programowej Kwartalnika

„Niepełnosprawność - zagadnienia, problemy, rozwiązania”

Najnowsze wydanie dostępne jest na stronie internetowej Kwartalnika.

Przekaż 1,5% dla Progresjibezpłatnie wypełnimy Twój PIT

Narzędzia relaksacyjne

Projekt współfinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
„Punkt Informacji dla Osób Niepełnosprawnych PION” prowadzony jest przez Fundację Progresja.