image

Psycholog

Indywidualne wsparcie psychologicznie dla osób niepełnosprawnych oraz członków ich rodzin i opiekunów.

dyżur psychologa

wtorek i czwartek
15:00 - 20:00

umów spotkanie

image

INFOLINIA: 800 200 258

Bezpłatna infolinia - kontakt z psychologiem

bezpłatna infolinia

wtorek i czwartek
15:00 - 20:00

800 200 258

image

Radca prawny

Bezpłatne porady prawne dla osób niepełnosprawnych oraz członków ich rodzin i opiekunów.

dyżur radcy prawnego

wtorek i czwartek
11:00 - 15:00

umów spotkanie

image

Specjaliści PION

Zapraszamy do osobistego kontaktu z naszymi specjalistami w Punkcie Informacji dla Osób Niepełnosprawnych PION.

biuro PION

poniedziałek - piątek
8:00 - 16:00

kontakt

Wiceminister rodziny i polityki społecznej Paweł Wdówik odwiedził we wtorek, 10 maja, ośrodki zajmujące się osobami z niepełnosprawnością w województwie pomorskim. Placówki prowadzone przez fundacje przygotowują tę grupę do dorosłego życia.

leki w dłoni i notowanie informacji

We wtorek, wiceminister rodziny i polityki społecznej oraz pełnomocnik rządu do spraw osób niepełnosprawnych Paweł Wdówik gościł w województwie pomorskim. Odwiedził trzy ośrodki zajmujące się osobami z niepełnosprawnością. Przed południem był w sopockim „Naszym Przyjaznym Domu”, gdzie od ponad roku mieszka 12 osób z niepełnosprawnością. Po ośrodku ministra oprowadzała wiceprezydent Sopotu Magdalena Czarzyńska-Jachim oraz prezes fundacji Renata Birtus.

Mocne więzi i relacje
Wiceminister Wdówik spotkał się z podopiecznymi i dopytywał o ich codzienne życie w „Naszym Przyjaznym Domu” i podkreślał, że cieszy się, iż „jest taki dom, w którym mieszkańcy mogą mieszkać, jak w każdym zwykłym domu”.

Mieszkający w sopockiej placówce Sebastian opowiadał ministrowi o zespole muzycznym, w którym grają podopieczni.

- Sami jeździmy na próby do Gdańska w innym stowarzyszeniu. Mamy w zanadrzu trzy płyty i trzecią nagraną. Gramy na bębnach, na kieliszkach i na tym, co stoi na stole. Gramy muzykę energetyczną – tłumaczył.

Prezes fundacji Renata Birtus wspomniała, że dzięki wspólnemu mieszkaniu w sopockim domu tworzą się związki, choć przyznała, że jak to w życiu bywa, niektóre się rozpadają. Podkreśliła, że „Nasz Przyjazny Dom” daje szansę osobom z niepełnosprawnością na wejście w dorosłe życie.

- Nikt z naszych mieszkańców nawet na weekend nie chce iść do swojego domu – mówiła prezes Birtus, a podopieczni wskazywali, że wolą weekendy spędzać w swoim gronie.

Mieszkalnictwo wspomagane
Minister zapowiedział, że rząd zamierza ogłaszać program na finansowanie takich placówek oraz to, że dla ministerstwa najważniejsze jest mieszkalnictwo wspomagane dla osób niepełnosprawnych, które w nowej ustawie znajdzie swoje miejsce i będzie rozwiązaniem systemowym.

Wiceprezydent Sopotu Magdalena Czarzyńska-Jachim podkreśliła, że powstanie takich placówek dla osób z niepełnosprawnościami wiąże się ze wspólnym zaufaniem.

Fundacja zajmująca się prowadzeniem sopockiego ośrodka powstała w 2013 roku z inicjatywy rodziców, których głównym celem było wybudowanie „Naszego Przyjaznego Domu”. Miejsca, które zapewni ich dzieciom samodzielność i bezpieczeństwo na czas, kiedy ich zabraknie. Fundacja to także wszechstronna działalność na rzecz wspierania i niesienia pomocy, opieki, pomocy społecznej oraz ochrony zdrowia osobom niesamodzielnym, w szczególności osobom niepełnosprawnym intelektualnie i ich rodzinom.

Po spotkaniu w Sopocie, minister gościł w Gdyńskiej Fundacji Dom Marzeń oraz na Kaszubach w Nowym Klinczu w Fundacji Wspólnoty Burego Misia im. Bogdana Jańskiego. W tych placówkach mieszka po 25. osób.

źródło: www.niepelnosprawni.pl

Przekaż 1,5% dla Progresjibezpłatnie wypełnimy Twój PIT

Narzędzia relaksacyjne

Projekt współfinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
„Punkt Informacji dla Osób Niepełnosprawnych PION” prowadzony jest przez Fundację Progresja.