image

Psycholog

Indywidualne wsparcie psychologicznie dla osób niepełnosprawnych oraz członków ich rodzin i opiekunów.

dyżur psychologa

wtorek i czwartek
15:00 - 20:00

umów spotkanie

image

INFOLINIA: 800 200 258

Bezpłatna infolinia - kontakt z psychologiem

bezpłatna infolinia

wtorek i czwartek
15:00 - 20:00

800 200 258

image

Radca prawny

Bezpłatne porady prawne dla osób niepełnosprawnych oraz członków ich rodzin i opiekunów.

dyżur radcy prawnego

wtorek i czwartek
11:00 - 15:00

umów spotkanie

image

Specjaliści PION

Zapraszamy do osobistego kontaktu z naszymi specjalistami w Punkcie Informacji dla Osób Niepełnosprawnych PION.

biuro PION

poniedziałek - piątek
8:00 - 16:00

kontakt

Jak ciekawie uczyć o elektryczności i bezpieczeństwie? Jak zainteresować uczniów z niepełnosprawnościami zjawiskami fizycznymi z zakresu elektryczności? Jak w ciekawy sposób nauczyć bezpiecznego korzystania z prądu i urządzeń elektrycznych? Z pomocą przychodzi multimedialna platforma online programu „Bezpieczniki TAURONA. Włącz dla dobra dziecka”. Z wielu materiałów edukacyjnych mogą skorzystać nauczyciele lub rodzice dzieci z niepełnosprawnościami.

zdj_opor.jpg Multimedialna platforma
Program „Bezpieczniki TAURONA” jest realizowany od 2013 roku. Jego efektem jest multimedialna platforma edukacyjna, zawierająca gotowe do realizacji scenariusze 21 lekcji dla nauczycieli, gry i zabawy dla dzieci oraz treści poradnikowe dla rodziców. Materiały udostępnione na platformie dostosowane są do podstawy programowej określonej przez MEiN. Dostęp do wszystkich materiałów jest bezpłatny, a do programu mogą przystąpić szkoły podstawowe z całej Polski oraz Specjalne Ośrodki Szkolno-Wychowawcze, szkoły specjalne i integracyjne oraz inne placówki oświatowe, w których kształcą się dzieci z niepełnosprawnościami. 

O prądzie bez barier 
W myśl zasady, że wiedza o bezpiecznym korzystaniu z energii elektrycznej nie powinna napotykać na jakiekolwiek bariery, platfroma dba także o edukację uczniów z niepełnosprawnościami. Filmy edukacyjne tłumaczone są na Polski Język Migowy, przygotowywane są wersje z napisami dla niedosłyszących oraz wersje z audiodeskrypcją. Obecnie w ten sposób udostępnione są 22 filmy edukacyjne. Tematy filmów nie dotyczą wyłącznie bezpieczeństwa, warto skorzystać z nich ucząc dzieci: czym jest prąd elektryczny, jak powstaje, jak jest przesyłany do naszych domów, jak działają urządzenia elektryczne. Dla uczniów starszych klas przygotowane są filmy prezentujące: przewodzenie prądu, elektryzowanie ciał, badanie prawa Ohma, oddziaływanie ładunków elektrycznych czy powstawanie energii odnawialnej. 

Filmy w wersjach dla uczniów z niepełnosprawnościami są gotowe do prezentacji na platformie oraz zebrane na trzech playlistach na kanale Youtube: 

z audiodeskrypcją,
z napisami dla niedosłyszących,
z językiem migowym. 
Wśród materiałów edukacyjnych prezentowany jest scenariusz zajęć dla uczniów klas integracyjnych 1-3 „Jak bezpiecznie korzystać z prądu?” oraz scenariusz dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną „Uwaga, prąd! Zadbaj koniecznie, by było bezpiecznie! wraz z ciekawą prezentacją multimedialną, który został nagrodzony w ogólnopolskim konkursie dla nauczycieli. Wiele innych scenariuszy można, po niewielkich modyfikacjach, wykorzystać na zajęciach z uczniami z niepełnosprawnościami, można też wybrać ich fragmenty, by uatrakcyjnić zajęcia. Podobną rolę pełnią gry, zabawy i quizy, dostosowane do różnych grup wiekowych uczniów. 

Przyłącz się i korzystaj z bezpłatnych materiałów
Nauczyciele mogą również dołączyć do programu „Bezpieczniki TAURONA”. Jak to zrobić? Trzeba zarejestrować się na stronie i zyskać dostęp do pełnych wersji scenariuszy lekcji. 

źródło: www.niepelnosprawni.pl

Przekaż 1,5% dla Progresjibezpłatnie wypełnimy Twój PIT

Narzędzia relaksacyjne

Projekt współfinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
„Punkt Informacji dla Osób Niepełnosprawnych PION” prowadzony jest przez Fundację Progresja.