image

Psycholog

Indywidualne wsparcie psychologicznie dla osób niepełnosprawnych oraz członków ich rodzin i opiekunów.

dyżur psychologa

wtorek i czwartek
15:00 - 20:00

umów spotkanie

image

INFOLINIA: 800 200 258

Bezpłatna infolinia - kontakt z psychologiem

bezpłatna infolinia

wtorek i czwartek
15:00 - 20:00

800 200 258

image

Radca prawny

Bezpłatne porady prawne dla osób niepełnosprawnych oraz członków ich rodzin i opiekunów.

dyżur radcy prawnego

wtorek i czwartek
11:00 - 15:00

umów spotkanie

image

Specjaliści PION

Zapraszamy do osobistego kontaktu z naszymi specjalistami w Punkcie Informacji dla Osób Niepełnosprawnych PION.

biuro PION

poniedziałek - piątek
8:00 - 16:00

kontakt

Beneficjenci realizowanego przez ZUS programu "Rodzina 500 plus", którzy już pobierają to świadczenie, nie powinni jeszcze składać wniosków na kolejny okres świadczeniowy. Będzie to możliwe dopiero od 1 lutego.

banknoty 100

Terminy składania wniosku
Od 1 lutego 2023 r. ZUS umożliwi przyjmowanie wniosków o świadczenie wychowawcze 500 plus na nowy okres świadczeniowy, czyli od 1 czerwca 2023 r. do końca maja 2024 r. Osobie, która złoży prawidłowo wypełniony wniosek do 30 kwietnia 2023 r., ZUS wypłaci świadczenie do 30 czerwca 2023 r.

- Świadczenie wychowawcze przysługuje na każde dziecko do ukończenia przez nie 18 lat, bez względu na osiągane w rodzinie dochody. Warunkiem otrzymania świadczenia wychowawczego na nowy okres rozliczeniowy, jest złożenie do ZUS odpowiedniego wniosku, wyłącznie drogą elektroniczną. ZUS będzie przyjmował i rozpatrywał wnioski o 500 plus nie wcześniej niż od 1 lutego - mówi Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Wnioski na nowy okres świadczeniowy będzie można złożyć za pośrednictwem bezpłatnej aplikacji mZUS dostępnej na urządzenia mobilne (telefony komórkowe, tablety). Wniosek można również wypełnić na komputerze za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

Rodzic lub opiekun dziecka, który ma numer PESEL, będzie mógł złożyć wniosek także przez portal usługowo-informacyjny Emp@tia albo przez swój bank, jeśli ten uruchomił taką usługę. Jeżeli złoży wniosek przez bank albo portal Emp@tia, a nie ma profilu na PUE ZUS, Zakład Ubezpieczeń Społecznych założy mu taki profil automatycznie na podstawie danych podanych przez klienta we wniosku.

500 plus dla cudzoziemców
Świadczenie wychowawcze przysługuje zamieszkałym w Polsce obywatelom Unii Europejskiej, a także pozostałym cudzoziemcom, o ile ich pobyt w Polsce jest legalny i mają dostęp do polskiego rynku pracy. Do wniosku powinni dołączyć dokument potwierdzającylegalność pobytu w Polsce wraz z dostępem do rynku pracy, np. kartą pobytu z a dnotacją „dostęp do rynku pracy”.

Świadczenie 500 plus przysługuje obywatelom Ukrainy, którzy przybyli z tego kraju do Polski po 23 lutym 2022 r. w związku z działaniami wojennymi i uzyskali legalny pobyt w Polsce na podstawie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.

Wniosek o świadczenie powinni złożyć na specjalnie przygotowanym w języku ukraińskim formularzu SW-U. Wniosek ten można złożyć poprzez PUE ZUS, portal Emp@tia lub bankowość elektroniczną.

Wniosek o 500 plus też w aplikacji mZUS
Od 1 lutego 2023 r. wniosek o 500 plus na nowy okres świadczeniowy można złożyć w aplikacji mZUS na swoim telefonie lub tablecie. Z mZUS można korzystać na urządzeniach mobilnych z systemami operacyjnymi Android i iOS. Aplikację należy pobrać ze sklepów Google Play oraz App Store.

Podobnie jak na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, jeśli dzieci są zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego w ZUS, to w mZUS rodzic może w kreatorze wniosku pobrać ich dane (m.in. PESEL, data urodzenia) automatycznie. Dzięki temu nie trzeba wpisywać danych ręcznie. Funkcje aplikacji mZUS znacznie przyspieszają wypełnienie wniosku, który można wysłać szybko i wygodnie na tablecie lub telefonie.

źródło: www.niepelnosprawni.pl

Przekaż 1,5% dla Progresjibezpłatnie wypełnimy Twój PIT

Narzędzia relaksacyjne

Projekt współfinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
„Punkt Informacji dla Osób Niepełnosprawnych PION” prowadzony jest przez Fundację Progresja.