W końcu stycznia 2023 roku w urzędach pracy zarejestrowanych było 858,7 tys. bezrobotnych – wynika z szacunków MRiPS. To oznacza, że osób poszukujących pracy było o 68,4 tys. mniej niż przed rokiem.

Stopa_bezrobocia_-_styczeń
Nigdy w historii bezrobocie w styczniu nie było niższe niż obecnie szacowane. Tylko raz odnotowano równie dobry wynik - w 2020 r. – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. 

Bezrobocie niższe niż przed rokiem

Szacowana przez MRiPS stopa bezrobocia rejestrowanego w końcu stycznia 2023 roku wyniosła 5,5%. To 0,4 pp. mniej niż przed rokiem.

W styczniu pracodawcy zgłosili do urzędów pracy 89,9 tys. wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej. To o 21,6 tys. więcej niż miesiąc wcześniej.

Stopa bezrobocia rejestrowanego w końcu stycznia 2023 r. kształtowała się w przedziale od 3,1% w województwie wielkopolskim do 9,3% w warmińsko-mazurskim.

Bezrobocie wg Eurostat

Polska jest krajem o jednym z najniższych wskaźników bezrobocia w UE. Według najnowszych danych Eurostatu stopa bezrobocia, liczona wg definicji przyjętej przez Eurostat, wyniosła w grudniu 2022 r. 2,9% w Polsce wobec 6,1% w Unii Europejskiej. Tym samym Polska wraz z Niemcami zajęła drugie, po Czechach (2,3%), miejsce pod względem najniższej stopy bezrobocia w UE.

źródło: www.gov.pl