Jeszcze w grudniu została przyjęta przez Sejm i Senat, a także podpisana przez Prezydenta ustawa o szczególnych rozwiązaniach w celu zachowania ważności niektórych orzeczeń o niepełnosprawności oraz orzeczeń o stopniu niepełnosprawności. Ustawa rozwiązuje problem zatorów orzeczniczych, które powstały po tym, jak przedłużane w czasie pandemii i stanu zagrożenia epidemicznego orzeczenia zaczynały tracić ważność.

Zgodnie z ustawą te orzeczenia mają być przedłużone do 30 września tego roku, by rozładowywać te zatory i. Co za tym idzie, wydłużone są też wszystkie uprawnienia związane z orzeczeniami, czyli te dotyczące świadczeń, ale też m.in. do karty parkingowej.

Jednak informacja o tej zmianie przepisów, która nastąpiła pomiędzy świętami a nowym rokiem, mogła nie dotrzeć do wszystkich.

Co z tym wydłużeniem
- To w końcu jest z tym przedłużeniem orzeczeń? Wpis ma grupie na FB i niemal 140 komentarzy, alarmistycznych, że MOPS-y nie przedłużają z automatu itd. To się wiąże z utratą świadczeń, przedszkola. Proszę o jednoznaczny komentarz – zapytała na portalu X Magdalena Sójka, mama osoby z niepełnosprawnością. W swoim poście oznaczyła m.in. Łukasza Krasonia, Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych.

- Wszystkie OPS-y dostały komunikat o przedłużeniu ważności orzeczeń. Odpowiednia informacja poszła też do wojewodów, którzy je w tym zakresie nadzorują. W razie przedłużającego się problemu proszę odezwać się do mnie w wiadomości prywatnej – odpowiedział jej Pełnomocnik.

A czy Wy macie problem z przedłużeniem orzeczenia? Napiszcie nam o tym w komentarzach.

żródło: www.niepelnosprawni.pl