EKSO GT jest pierwszym komercyjnie dostępnym egzoszkieletem wprowadzanym na rynek Polski. Urządzenie jest przeznaczone do stosowania w ośrodkach zajmujących się rehabilitacją pacjentów po urazach neurologicznych.

Egzoszkielet to mocowana na zewnątrz ciała powłoka, zasilana przez silniki lub siłowniki, wspomagająca przynajmniej częścią swojej energii ruch kończyn. Głównym jej celem jest wzmocnienie siły mięśni i wytrzymałości człowieka. Początkowo technologia ta była rozwijana przez wojsko. Urządzenia miały na przykład wspomaga żołnierzy w noszeniu większych ciężarów przez dłuższy czas. Obecnie, po przejściu testów „polowych”, technologia ta jest powoli wdrażana w dziedzinie rehabilitacji.

Obecnie EKSO GT zostało zmodyfikowane i wprowadzone na rynek, jako urządzenie medyczne – przeznaczone do pracy z pacjentami neurologicznymi. Jego konstrukcja pozwala na wykonywanie chodu pacjentom po udarach, urazach rdzenia (całkowite do poziomu C7, lub częściowe – dowolny poziom), chorym na stwardnienie rozsiane, z syndromem Guillaina-Barrégo i innymi schorzeniami neurologicznymi.

Prezentacja egzoszkieletu, podczas której było możliwe zapoznanie się z zasadami jego działania oraz porozmawiania z pacjentami, którzy korzystali już z urządzenia odbyła się 25 listopada 2014 r. w Zakładzie Przyrodoleczniczym „Biały Dom” (ul. Mostowa 5, Konstancin-Jeziorna).

Uzdrowisko Konstancin-Zdrój S.A. świadczy usługi z zakresu rehabilitacji pacjentów ze schorzeniami neurologicznymi, w szczególności po udarach. Właściwa, kompleksowa i nowoczesna rehabilitacja osób cierpiących w wyniku chorób i dysfunkcji układu nerwowego jest warunkiem niezbędnym do ich integracji społecznej oraz aktywizacji zawodowej. Profesjonalna kadra medyczna Uzdrowiska stara się zmaksymalizować skuteczność pomocy pacjentom wykorzystując zdobycze nowoczesnej technologii.

Źródło: www.niepelnosprawni.pl