image

Psycholog

Indywidualne wsparcie psychologicznie dla osób niepełnosprawnych oraz członków ich rodzin i opiekunów.

dyżur psychologa

wtorek i czwartek
15:00 - 20:00

umów spotkanie

image

INFOLINIA: 800 200 258

Bezpłatna infolinia - kontakt z psychologiem

bezpłatna infolinia

wtorek i czwartek
15:00 - 20:00

800 200 258

image

Radca prawny

Bezpłatne porady prawne dla osób niepełnosprawnych oraz członków ich rodzin i opiekunów.

dyżur radcy prawnego

wtorek i czwartek
11:00 - 15:00

umów spotkanie

image

Specjaliści PION

Zapraszamy do osobistego kontaktu z naszymi specjalistami w Punkcie Informacji dla Osób Niepełnosprawnych PION.

biuro PION

poniedziałek - piątek
8:00 - 16:00

kontakt

„Każde dziecko jest cudem – jedynym, wyjątkowym, niezastąpionym” - głosi napis na stronie internetowej powstałego 5 lat temu w Szczecinie Stowarzyszenia ISKIERKA. Misją Stowarzyszenia jest rehabilitacja i wspieranie rozwoju chorych dzieci, ale także kierowana do społeczności lokalnej działalność o charakterze edukacyjnym i kulturalnym.   
Narodziny dziecka z zespołem Downa to moment bardzo trudny dla otoczenia. Najbliższa rodzina czuje zazwyczaj zagubienie i żal. To naturalna reakcja. Życie chorego dziecka będzie wyglądało inaczej niż zdrowego. Jednak, jak możemy przeczytać na stronie ISKIERKI: „opieka medyczna i rehabilitacja dzieci z zespołem Downa poczyniła wielkie postępy. Spośród wielu wad genetycznych, to zespół Downa jest najlepiej rozpoznany i zdiagnozowany, a współczesna wiedza daje osobom z zespołem Downa o wiele większe szanse na satysfakcjonujące życie”. Stowarzyszenie wspiera rodziców chorych dzieci w trudnych chwilach, a co najważniejsze pytanie „dlaczego ja?” proponuje zamienić na „co można zrobić?”
 
Podopieczni ISKIERKI biorą udział w różnego typu zajęciach. Są wśród nich: art-kinezjologia (czyli terapia zaburzeń ruchu, komunikacji, uwagi, itp. poprzez rysunek i inne formy plastyczne), neurologopedia (terapia zaburzeń mowy), stymulowanie mowy, terapia zaburzeń dysfunkcji rozwojowych i ruchowych, ćwiczenia metodą NDT-Bobath (stosowane w celu harmonizowania ogólnego napięcia mięśni), stymulacja wielozmysłowa (ma za zadanie przywrócenie fizjologicznych wzorców ruchowych, które zostały zablokowane przez uszkodzenia mózgu), terapia zaburzeń neurologicznych, gimnastyka umysłu (ma na celu integrować funkcje mózgu), gimnastyka korekcyjna, terapia mowy, basen, tenis, lepienie z gliny i zajęcia taneczne.  
 
Stowarzyszenie zorganizowało do tej pory również kilka wystaw fotograficznych, a m.in.: „Mój brat, moja siostra”, w której wzięły udział rodzeństwa chorych dzieci, „Podaj żółte kółko”, która towarzyszyła kampanii społecznej na rzecz akceptacji i wsparcia osób z niepełnosprawnością intelektualną (więcej na ten temat na stronie: www.podajzoltekolko.pl/) oraz „Zdarzyć się może...”
 
Prócz licznych zajęć i wystaw Stowarzyszenie organizuje także skierowane do rodziców, nauczycieli, lekarzy i terapeutów konferencje. Do tej pory były to trzy konferencje, które miały miejsce kolejno w latach 2010, 2011 i 2012. Pierwsza, „Dziecko z ZD Rodzi się człowiek” odbyła się pod patronatem Prezydenta Miasta Szczecina w Urzędzie Miejskim. Druga, „Spotkać innego. Osoba z ZD w społeczeństwie” została zorganizowana dzięki dotacji Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Hotelu Park. Ostatnia zaś zatytułowana „Różne oblicza integracji” miała miejsce na Zamku Książąt Pomorskich.
 
 
fot. Maciej Mrozik/xpozycja.pl

Prężna działalność Stowarzyszenia zwróciła uwagę filmowców i tak powstał film dokumentalny w reżyserii Wiesławy Piećko zatytułowany „Iskierka”. Reżyserka towarzyszyła z kamerą rodzicom chorych dzieci i ich pociechom przez trzy lata – w domach, podczas wakacji oraz realizowanych projektów. Premiera filmu miała miejsce na 54. Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Krakowie w ramach sekcji Panorama Filmu Polskiego.
 
Warto również zwrócić uwagę na pierwszą w historii polskiej literatury dziecięcej książeczkę, której bohaterem jest dziecko z zespołem Downa. Z prośbą o napisanie tej książeczki Stowarzyszenie zwróciło się do znanej autorki utworów dla dzieci, Elizy Piotrowskiej. Tekst, który powstawał ponad rok, nosi tytuł „Żółte kółka”, a jego bohaterką jest dziewczynka o imieniu Ina, zwana także Inną. „Żółte kółka” miały swoją premierę na Światowym Dniu Tolerancji w 2011 roku. 
 
Stowarzyszenie ISKIERKA wspierają różne osoby, firmy i instytucje, a wśród nich: Bartosz Bieniek – operator filmowy, Paweł Chara – fotografik, Radek Kurzaj – fotografik, Anna Mazurek – Różynek – prawnik, Anna Lisowska – dziennikarka, Fundacja im. Ryszarda Kapuścińskiego z Dębna, Młodzieżowy Klub Sportowy „Siatkarz”, Społeczna Szkoła Podstawowa STO czy telewizja internetowa – razem.tv. 
 
Na Stowarzyszenie można przekazać 1% podatku. Organizuje ono również zbiórkę nakrętek i płyt CD oraz DVD. Można je zbierać indywidualnie, ale także zorganizować punkt zbiórki w większej instytucji czy szkole. Obecnie punkty takie są prowadzone w wielu szkołach i przedszkolach oraz przez osoby prywatne. 
 
Strona Stowarzyszenia to: iskierka.org.pl
Adres na facebooku: www.fb.com/iskierkaZD
 
Natalia Basek
 
 

Przekaż 1,5% dla Progresjibezpłatnie wypełnimy Twój PIT

Narzędzia relaksacyjne

Projekt współfinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
„Punkt Informacji dla Osób Niepełnosprawnych PION” prowadzony jest przez Fundację Progresja.