image

Psycholog

Indywidualne wsparcie psychologicznie dla osób niepełnosprawnych oraz członków ich rodzin i opiekunów.

dyżur psychologa

wtorek i czwartek
15:00 - 20:00

umów spotkanie

image

INFOLINIA: 800 200 258

Bezpłatna infolinia - kontakt z psychologiem

bezpłatna infolinia

wtorek i czwartek
15:00 - 20:00

800 200 258

image

Radca prawny

Bezpłatne porady prawne dla osób niepełnosprawnych oraz członków ich rodzin i opiekunów.

dyżur radcy prawnego

wtorek i czwartek
11:00 - 15:00

umów spotkanie

image

Specjaliści PION

Zapraszamy do osobistego kontaktu z naszymi specjalistami w Punkcie Informacji dla Osób Niepełnosprawnych PION.

biuro PION

poniedziałek - piątek
8:00 - 16:00

kontakt

Od 1 października 2015 r. rolnicy, którzy zrezygnowali z prowadzenia gospodarstwa rolnego, aby podjąć opiekę nad niepełnosprawnym członkiem rodziny, oraz pobierają świadczenie pielęgnacyjne, specjalny zasiłek opiekuńczy albo zasiłek dla opiekuna, będą mogli wybrać ubezpieczenie w KRUS lub w ZUS.
21 lipca 2015 r. na posiedzeniu Komisji Polityki Społecznej i Rodziny oraz Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyło się pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników oraz ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.
 
Dotychczas rolnik, podejmujący opiekę nad niepełnosprawnym członkiem rodziny, musiał zrezygnować z aktywności zawodowej, jaką jest prowadzenie gospodarstwa rolnego, jeśli chciał otrzymać świadczenie pielęgnacyjne, specjalny zasiłek opiekuńczy albo zasiłek dla opiekuna. Tym samym był on wyłączony z ubezpieczenia społecznego rolników w KRUS. Wówczas wójt, burmistrz albo prezydent miasta zgłaszał te osoby do ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego w ZUS i opłacał za nie składki ubezpieczeniowe, co daje tym osobom gwarancję uzyskania w przyszłości emerytury.
 
- Projekt daje możliwość pozostania w ubezpieczeniu rolniczym rolników, którzy opiekują się osobą niepełnosprawną – przekonywał poseł Henryk Smolarz podczas wspólnego posiedzenia sejmowych komisji. – Jeśli zdecydują się na pozostanie w KRUS, organ za to odpowiedzialny będzie opłacał tam właśnie składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe. Skutki tych zmian są korzystne dla rolników, gdyż składki będą opłacane w kwocie równej 10 proc. najniższej emerytury, będzie to więc obciążenie niższe niż z tytułu składek ubezpieczeniowych do ZUS za osoby pobierające świadczenia opiekuńcze.
 
Zmiany dotyczą 6 tys. osób
 
Nowe przepisy umożliwią też rezygnację z ubezpieczenia w ZUS i powrót do KRUS osobom pobierającym już świadczenia pielęgnacyjne, specjalne zasiłki opiekuńcze lub zasiłki dla opiekuna.
 
Stanowisko rządu jest pozytywne, jeśli chodzi o planowane zmiany, o czym poinformował wiceminister rolnictwa Tadeusz Nalewajk.
 
- Te zmiany dotyczą ok. 6 tys. osób – poinformował wiceminister.
 
Projekt ustawy nie wzbudza wątpliwości posłów opozycji i w pierwszym czytaniu została ona przyjęta jednomyślnie oraz skierowana do dalszych prac sejmowych. Wejście w życie nowych przepisów przewidywane jest na 1 października br.
 

Przekaż 1,5% dla Progresjibezpłatnie wypełnimy Twój PIT

Narzędzia relaksacyjne

Projekt współfinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
„Punkt Informacji dla Osób Niepełnosprawnych PION” prowadzony jest przez Fundację Progresja.