image

Psycholog

Indywidualne wsparcie psychologicznie dla osób niepełnosprawnych oraz członków ich rodzin i opiekunów.

dyżur psychologa

wtorek i czwartek
15:00 - 20:00

umów spotkanie

image

INFOLINIA: 800 200 258

Bezpłatna infolinia - kontakt z psychologiem

bezpłatna infolinia

wtorek i czwartek
15:00 - 20:00

800 200 258

image

Radca prawny

Bezpłatne porady prawne dla osób niepełnosprawnych oraz członków ich rodzin i opiekunów.

dyżur radcy prawnego

wtorek i czwartek
11:00 - 15:00

umów spotkanie

image

Specjaliści PION

Zapraszamy do osobistego kontaktu z naszymi specjalistami w Punkcie Informacji dla Osób Niepełnosprawnych PION.

biuro PION

poniedziałek - piątek
8:00 - 16:00

kontakt

Szanowni Państwo, Ostatnie dziesięciolecia dają wyraz temu, iż globalnie zarysowała się tendencja w aspekcie postrzegania osób z niepełnosprawnością oraz ich współuczestnictwa w społeczeństwie. 
Wyraźnie dostrzec można bowiem, że niepełnosprawność nie jest już traktowana wyłącznie jako skutek choroby lub dysfunkcji, ale jako konsekwencja barier społecznych, fizycznych lub ekonomicznych w otaczającym środowisku. Dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wskazują, że liczba osób z niepełnosprawnością na świecie przekroczyła miliard osób i niestety, stale rośnie. Trend ten spowodowany jest częściowo przez wzrost średniej długości życia oraz częstsze występowanie schorzeń przewlekłych, takich jak cukrzyca czy choroby serca. W niektórych przypadkach wpływ na zwiększenie liczby osób z niepełnosprawnością mają także inne czynniki środowiskowe, np. klęski żywiołowe, konflikty zbrojne lub wypadki komunikacyjne.
 
Artykuł 27 Konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych poświęcony jest kwestii pracy i zatrudnienia. Zgodnie z nim, Państwa-Strony uznają prawo osób niepełnosprawnych do pracy, na zasadzie równości z innymi jednostkami. Prawo to obejmuje możliwość zarabiania na życie poprzez pracę swobodnie wybraną lub przyjętą na rynku pracy oraz w otwartym, integracyjnym i dostępnym dla osób niepełnosprawnych środowisku pracy. Konwencja jest jednym z najważniejszych dokumentów międzynarodowych regulujących i wspierających zatrudnienie osób niepełnosprawnych, ponieważ jednoznacznie ugruntowuje w przepisach międzynarodowych zmianę, jaka dokonała się na przestrzeni ostatnich kilku dekad w podejściu do zatrudniania osób niepełnosprawnych. Przedstawiamy Państwu zbiór praktycznych wskazówek Europejskiej Unii Zatrudnienia Wspomaganego, które mają na celu dostarczenie niezbędnych informacji na temat zatrudnienia wspomaganego nie tylko dla usługodawców, lecz także dla samych osób z niepełnosprawnością, ich rodziców lub opiekunów, pracodawców, a także osób kształtujących politykę na poziomie lokalnym, krajowym oraz międzynarodowym. Zatrudnienie wspomagane jest metodą pracy z osobami niepełnosprawnymi, w tym z niepełnosprawnością intelektualną oraz z innymi grupami osób wykluczonych społecznie. Ma na celu umożliwienie takim osobom dostępu do pracy i utrzymanie płatnego zatrudnienia na otwartym rynku pracy. Metoda ta ma charakter proaktywny, zgodnie z Konwencją ONZ o prawach osób niepełnosprawnych. Prezentujemy również wyniki badań Centralnego Instytutu Ochrony Pracy – Państwowego Instytutu Badawczego, przedstawiające poglądy pracodawców na ich rolę w procesie reintegracji zawodowej osób niepełnosprawnych z dysfunkcją narządu ruchu. W bieżącym numerze swoje miejsce znalazły również sprawozdania z konferencji naukowych, takich jak: „Kobiecość a niepełnosprawność”, „Głusi jako mniejszość językowa i kulturowa” oraz krytyczne studia nad niepełnosprawnością w polskiej humanistyce „Negotiating Space for (Dis)Ability inDrama, Theatre, Film, and Media”. Już w tym wydaniu Kwartalnika publikujemy pierwszy artykuł powstały na podstawie wyróżnionej pracy w dwunastej edycji konkursu „Otwarte Drzwi” na najlepsze prace magisterskie i doktorską, których tematem była niepełnosprawność w wymiarze zdrowotnym, zawodowym lub społecznym.
 
Jest mi niezmierni miło poinformować Państwa, że zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 18 grudnia 2015 r., Kwartalnik uzyskał 8 punktów w ocenie parametrycznej czasopism naukowych oraz pozytywnie przeszliśmy ewaluację czasopisma IC Journals Master List 2014, której wynikiem jest przyznanie wskaźnika ICV (Index Copernicus Value) w wysokości 55,69 pkt.
 
Z życzeniami interesującej lektury http://www.pfron.org.pl/kn/biezacy-numer-iii201517
 
źródło: www.pfron.org.pl

Przekaż 1,5% dla Progresjibezpłatnie wypełnimy Twój PIT

Narzędzia relaksacyjne

Projekt współfinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
„Punkt Informacji dla Osób Niepełnosprawnych PION” prowadzony jest przez Fundację Progresja.