image

Psycholog

Indywidualne wsparcie psychologicznie dla osób niepełnosprawnych oraz członków ich rodzin i opiekunów.

dyżur psychologa

wtorek i czwartek
15:00 - 20:00

umów spotkanie

image

INFOLINIA: 800 200 258

Bezpłatna infolinia - kontakt z psychologiem

bezpłatna infolinia

wtorek i czwartek
15:00 - 20:00

800 200 258

image

Radca prawny

Bezpłatne porady prawne dla osób niepełnosprawnych oraz członków ich rodzin i opiekunów.

dyżur radcy prawnego

wtorek i czwartek
11:00 - 15:00

umów spotkanie

image

Specjaliści PION

Zapraszamy do osobistego kontaktu z naszymi specjalistami w Punkcie Informacji dla Osób Niepełnosprawnych PION.

biuro PION

poniedziałek - piątek
8:00 - 16:00

kontakt

Nie ma podstaw do zawarcia ugody – stwierdziła podczas rozprawy w sądzie, 10 sierpnia, reprezentująca Skarb Państwa mecenas Magdalena Kwiatkowska, odnosząc się do wniosku, złożonego przez grupę około stu opiekunów osób dorosłych z niepełnosprawnością.

Wniosek dotyczył wypłat świadczeń pielęgnacyjnych. Sprawa przed sądem rejonowym Warszawa Śródmieście zakończyła się oddaleniem wniosku.

Opiekunowie dorosłych osób, u których niepełnosprawność pojawiła się po 25 roku życia, wystąpili z wnioskiem wzywającym Skarb Państwa, a dokładnie Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, do zawarcia ugody. Według opiekunów, Skarb Państwa powinien wziąć odpowiedzialność za szkodę, jaką sprawia w postaci nierównego traktowania i dzielenia opiekunów na dwie grupy:

tych, którzy zajmują się dziećmi z niepełnosprawnością i otrzymują świadczenie pielęgnacyjne – 1406 zł
oraz opiekunów, zajmujących się dorosłymi osobami z niepełnosprawnością, dorosłymi pobierającymi jedynie zasiłek w wysokości 520 zł.
Opiekunowie wnioskowali też o wypłatę odszkodowań z tytułu pozbawienia ich prawa do pobierania świadczenia pielęgnacyjnego. Z ich argumentacją nie zgodziło się Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, które w dn. 10 sierpnia na sali rozpraw reprezentowała mec. Magdalena Kwiatkowska.

Sprawa nie dla ministra, dawno rozwiązana i przedawniona

- Minister rodziny pracy nie jest właściwym adresatem tego roszczenia, dlatego że nie uchwala żadnych ustaw. Podmiotem właściwym byłby sejm – przedstawiła stanowisko strony rządowej mec. Kwiatkowska.

reprezentująca Skarb Państwa mecenas Magdalena Kwiatkowska
Reprezentująca Skarb Państwa mecenas Magdalena Kwiatkowska

Mecenas wskazała jeszcze dwa powody oddalenia wniosku:

- Roszczenie oparte jest o wyrok trybunału konstytucyjnego z 5 grudnia 2013 roku, który w całości został wykonany poprzez wydanie ustawy z 14 kwietnia 2014 roku – mówiła. – W związku z tym, zdaniem Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie zachodzą przesłanki do dochodzenia odpowiedzialności odszkodowawczej – podsumowała mec. Kwiatkowska.

Reprezentantka Skarbu Państwa dodała, że według ministerstwa – nawet gdyby były przesłanki do wypłacenia odszkodowań, to sprawa i tak jest już dawno przedawniona, gdyż od wyroku Trybunału Konstytucyjnego z grudnia 2013 upłynęło ponad 3 lata. Do tej argumentacji przychyliła się prowadząca rozprawę sędzina, która zakończyła rozprawę oddalając wniosek o ugodę.

Reprezentant opiekunów: Nie o ten wyrok trybunału chodzi!

- Stanowisko, które usłyszeliśmy oparte jest na błędnych założeniach. Skarb Państwa powołuje się na wyrok z grudnia 2013 roku, a nasze roszczenie na wyrok z 21 października 2014 roku – odniósł się do stanowiska ministerstwa reprezentujący opiekunów mecenas Sławomir Waliduda.

źródło: www.niepelnosprawni.pl

Przekaż 1,5% dla Progresjibezpłatnie wypełnimy Twój PIT

Narzędzia relaksacyjne

Projekt współfinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
„Punkt Informacji dla Osób Niepełnosprawnych PION” prowadzony jest przez Fundację Progresja.