image

Psycholog

Indywidualne wsparcie psychologicznie dla osób niepełnosprawnych oraz członków ich rodzin i opiekunów.

dyżur psychologa

wtorek i czwartek
15:00 - 20:00

umów spotkanie

image

INFOLINIA: 800 200 258

Bezpłatna infolinia - kontakt z psychologiem

bezpłatna infolinia

wtorek i czwartek
15:00 - 20:00

800 200 258

image

Radca prawny

Bezpłatne porady prawne dla osób niepełnosprawnych oraz członków ich rodzin i opiekunów.

dyżur radcy prawnego

wtorek i czwartek
11:00 - 15:00

umów spotkanie

image

Specjaliści PION

Zapraszamy do osobistego kontaktu z naszymi specjalistami w Punkcie Informacji dla Osób Niepełnosprawnych PION.

biuro PION

poniedziałek - piątek
8:00 - 16:00

kontakt

Nowa metoda drukowania trójwymiarowego pozwala na układanie różnego rodzaju komórek w stabilne kształty. Jej twórcy twierdzą, że może ona zrewolucjonizować medycynę regeneracyjną.

Zespół z University of Oxford postanowił zmierzyć się z jednym z głównych problemów, jakie stoją na drodze do medycznego drukowania różnego rodzaju tkanek, które mogłyby zastąpić uszkodzone części ciała.

Następny problem

Autorzy pracy opublikowanej w piśmie „Scientific Reports” tłumaczą, że jednym najważniejszych wyzwań inżynierii tkankowej jest kontrola pozycji komórek i utrzymanie kształtu wytwarzanej konstrukcji.

Nowa metoda wydaje się radzić sobie z tym problemem. Naukowcy z Oxfordu umieścili komórki w mikroskopijnych, nanolitrowych kropelkach otoczonych błoną tłuszczową. Takie struktury - jak się okazuje - można warstwami, jedna nad drugą układać w pożądane, stabilne kształty.

Korzyści jest więcej. Umieszczenie komórek w otoczkach zwiększa ich przeżywalność, a śmiertelność komórek to kolejny problem, z jakimi muszą mierzyć się inżynierowie tkankowi.

Przyszłość to biodruk

Naukowcy rozpościerają świetlane wizje.

- Istnieje wiele potencjalnych zastosowań biodruku i wierzymy, że możliwe będzie opracowanie spersonalizowanych terapii z wykorzystaniem komórek pobieranych od pacjenta, aby zastąpić lub wzmocnić funkcje naturalnych tkanek – mówi jeden z badaczy dr Sam Olof. – W przyszłości tkanki z trójwymiarowego biodruku będą mogły być używane także w celach diagnostycznych - na przykład do badania leków lub toksyn – dodaje dr Olof.

Twórcy nowej metody na tyle wierzą w jej sukces, że założyli już firmę OxSyBio, która zajmuje się komercjalizacją pomysłu. Teraz pracują nad wykorzystaniem różnego rodzaju naturalnych i syntetycznych materiałów oraz nad drukiem na dużą skalę.

źródło: niepelnosprawni.pl

Przekaż 1,5% dla Progresjibezpłatnie wypełnimy Twój PIT

Narzędzia relaksacyjne

Projekt współfinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
„Punkt Informacji dla Osób Niepełnosprawnych PION” prowadzony jest przez Fundację Progresja.