image

Psycholog

Indywidualne wsparcie psychologicznie dla osób niepełnosprawnych oraz członków ich rodzin i opiekunów.

dyżur psychologa

poniedziałek i środa
14.00 - 17.00

umów spotkanie

image

INFOLINIA: 800 200 258

Bezpłatna infolinia - kontakt z psychologiem

bezpłatna infolinia

poniedziałek i środa
14.00 - 17.00

800 200 258

image

Radca prawny

Bezpłatne porady prawne dla osób niepełnosprawnych oraz członków ich rodzin i opiekunów.

dyżur radcy prawnego

wtorek i czwartek
11.00 - 15.00

umów spotkanie

image

Specjaliści PION

Zapraszamy do osobistego kontaktu z naszymi specjalistami w Punkcie Informacji dla Osób Niepełnosprawnych PION.

biuro PION

poniedziałek - piątek
9.00 - 15.00

kontakt

Nie chcemy, by wchodzenie po schodach do urzędów dla osób z niepełnosprawnościami było wyprawą na symboliczne K2 – powiedział premier Mateusz Morawiecki. Do 2025 r. w ramach programu Dostępność Plus rząd chce m.in. zakupić 300 nowych składów kolejowych, zmodernizować kilkaset dworców i szkół.

- Nie chcemy, żeby wchodzenie po schodach do urzędów czy budynków użyteczności publicznej było wyprawą na symboliczne K2 – powiedział we wtorek, 17 lipca 2018 r., premier na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu, podczas którego Rada Ministrów przyjęła uchwałę ws. ustanowienia programu Dostępność Plus.

Rząd chce przeznaczyć na realizację programu ponad 23 mld zł. Ma on – jak wyjaśnił premier – przyczynić się do usunięcia barier infrastrukturalnych i prawnych utrudniających życie osobom z różnego rodzaju czasowymi lub stałymi ograniczeniami w poruszaniu się.

- Dostępność to przeciwieństwo wykluczenia, to wypełnienie idei solidarności w przestrzeni publicznej – podkreślił premier Morawiecki.

Zmiana 100 aktów prawnych
Minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński zaznaczył, że z programu Dostępność Plus będzie mogło skorzystać około 5 milionów Polaków. Według przytoczonych przez niego szacunków, nawet 30 proc. polskiego społeczeństwa może mieć trwałe lub czasowe ograniczenia w mobilności czy percepcji. Są to – jak wyliczył – nie tylko ludzie poruszający się za pomocą kul, lasek, balkoników, protez, wózków inwalidzkich, osoby niesłyszące, niedowidzące, z trudnościami manualnymi i poznawczymi, po udarze czy też chorujący na alzheimera, ale także kobiety w ciąży, osoby z wózkiem dziecięcym, z ciężkim bagażem oraz słabsze fizycznie.

Minister Kwieciński podkreślił, że program ten jest dla Polski bardzo ważny, ponieważ nasze społeczeństwo jest najszybciej starzejącym się w Unii Europejskiej. Wyliczył, że w roku 2016 osoby powyżej 65. roku życia stanowiły 16 proc., ale w roku 2023 będzie to już 24 proc., a w 2050 – 1/3 społeczeństwa.

Minister inwestycji i rozwoju zapowiedział, że do końca roku przygotowany zostanie projekt ustawy o dostępności, która będzie stanowiła podwaliny do realizacji programu. Ma ona zmienić – jak policzył – ponad 100 aktów prawnych.

- Chcemy, aby w przyszłym roku, jeszcze w tej kadencji rządu mogła być ona przyjęta przez Sejm – zaznaczył.

Zmobilizować także firmy
Jerzy Kwieciński powiedział też, że rządowi zależy na tym, żeby na dostępność miejsc publicznych i różnego rodzaju instytucji zwracały uwagę przedstawiciele zarówno administracji publicznej, samorządowej, jak i biznesu. Wyraził też nadzieję, że program ten zmobilizuje firmy, a zwłaszcza startupy do opracowania rozwiązań, które ułatwią życie osobom z różnymi rodzaju niepełnosprawnościami.

- Polska może stać się pod tym względem liderem na rynku światowym, udostępniając swoje produkty i usługi nie tylko w kraju, ale też za granicą – powiedział.

Dodał, że liczy na powstanie ok. 60 takich innowacyjnych rozwiązań.

1000 dostępnych szkół, urzędów, ośrodków zdrowia
Efektem realizacji programu ma być udostępnienie ok. 1000 miejsc użyteczności publicznej, w tym urzędów, szkół, ośrodków zdrowia, obiektów kultury. Poza tym – jak mówił minister Kwieciński – zakupionych zostanie 300 składów kolejowych spełniających wymogi dostępności, a 200 dworców zostanie specjalnie pod tym kątem zmodernizowanych. Powiedział również, że 20 proc. lokali budowanych w programie Mieszkanie Plus będzie przystosowane dla osób z różnego rodzaju niepełnosprawnością, a 200 szkół dostanie dofinansowanie na zlikwidowanie barier architektonicznych.

Na realizację programu rząd chce przeznaczyć ponad 23 mld zł. Są to zarówno pieniądze pochodzące z Unii Europejskiej (np. z budżetu na politykę spójności), jak również z funduszy norweskich, środków budżetowych oraz PFRON. Dostępność Plus ma być realizowany do końca 2025 roku.

Jerzy Kwieciński powiedział, że „poszczególne elementy programu są już przygotowywane”. W ubiegłym tygodniu Ministerstwo Cyfryzacji oraz Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju przedstawiły projekt ustawy o dostępności stron internetowych, który zobowiązuje wszystkie urzędy i instytucje publiczne do dostosowania swoich stron www do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchu, wzroku i słuchu. Resort inwestycji i rozwoju przeprowadza też analizy techniczne, które pozwolą opracować sposób rozwiązania problemu instalacji wind w budynkach. Zaczynają się także szkolenia dla urzędników nadzoru budowlanego i projektantów.

źródło: www.niepelnosprawni.pl

Wpłać online

800 200 258BEZPŁATNA INFOLINIA PION kontakt z psychologiem

Projekt współfinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
„Punkt Informacji dla Osób Niepełnosprawnych PION” prowadzony jest przez Fundację Progresja.
Download Freewww.bigtheme.net/joomla Joomla Templates Responsive