image

Psycholog

Indywidualne wsparcie psychologicznie dla osób niepełnosprawnych oraz członków ich rodzin i opiekunów.

dyżur psychologa

wtorek i czwartek
15:00 - 20:00

umów spotkanie

image

INFOLINIA: 800 200 258

Bezpłatna infolinia - kontakt z psychologiem

bezpłatna infolinia

wtorek i czwartek
15:00 - 20:00

800 200 258

image

Radca prawny

Bezpłatne porady prawne dla osób niepełnosprawnych oraz członków ich rodzin i opiekunów.

dyżur radcy prawnego

wtorek i czwartek
11:00 - 15:00

umów spotkanie

image

Specjaliści PION

Zapraszamy do osobistego kontaktu z naszymi specjalistami w Punkcie Informacji dla Osób Niepełnosprawnych PION.

biuro PION

poniedziałek - piątek
8:00 - 16:00

kontakt

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) będzie mógł korzystać z informacji gromadzonych w Elektronicznym Krajowym Systemie Monitorowania Orzekania o Niepełnosprawności (EKSMOoN). Dzięki temu zweryfikuje dane ubiegających się o refundację składek oraz pracowników, których wynagrodzenia są objęte dopłatami.

Przyznanie funduszowi takiego prawa przewiduje rządowy projekt nowelizacji tzw. specustawy covidowej z 2 marca 2020 r. Zawiera on istotną z punktu widzenia pracodawców zmianę art. 68ge ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 426 ze zm.). Obecnie wskazuje on, że firma znajdująca się w trudnej sytuacji ekonomicznej może otrzymywać subsydia płacowe na pracowników z dysfunkcjami zdrowotnymi jako pomoc publiczną, o której jest mowa w Komunikacie Komisji – Tymczasowe ramy środków pomocy państwa w celu wsparcia gospodarki w kontekście trwającej epidemii COVID-19, tylko do 31 grudnia br. Projektowane brzmienie art. 68ge nie określa już granic czasowych, co w praktyce oznacza, że takie zasady korzystania z pomocy publicznej będą stosowane przez cały okres obowiązywania Komunikatu Komisji. Modyfikacji ulegnie również art. 68gd, który reguluje zasady wydatkowania 20 proc. pieniędzy zgromadzonych na zakładowym funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych (ZFRON) na cele związane z przeciwdziałaniem COVID-19. Potrzebna jest do tego zgoda prezesa PFRON, która zgodnie z nowymi przepisami będzie wyrażana w formie decyzji administracyjnej. Pracodawca będzie mógł się od niej odwołać poprzez złożenie do PFRON wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy. – Uruchamianie środków na ochronę miejsc pracy powinno następować jak najszybciej. Dlatego lepiej, gdyby do wydania zgody wystarczał sam wniosek i informacja o jej udzieleniu, a dopiero odmowa miałaby formę decyzji – mówi Krzysztof Kosiński, wiceprezes Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych.

Organizacja w przesłanych uwagach do projektu proponuje więc modyfikację tej propozycji odnoszącej się do art. 68gd. Dodatkowo postuluje, aby przy tej okazji wprowadzić jeszcze jedną zmianę dotyczącą ZFRON. Chodzi o doprecyzowanie przepisów, że wydatki z tego funduszu, które nie stanowią przysporzenia dla pracodawcy, np. w ramach pomocy indywidualnej dla niepełnosprawnego pracownika, są pokrywane w kwotach brutto, a nie netto (obecnie budzi to wątpliwości interpretacyjne). W projekcie nowelizacji specustawy covidowej są też zawarte zmiany związane z udzielaniem rekompensat dla zakładów aktywności zawodowej (ZAZ), którym w czasie epidemii spadły przychody z prowadzonej działalności. Teraz jest tak, że rekompensata przysługuje do wypłaconego wynagrodzenia niepełnosprawnego pracownika, a po zmianach (o czym pisaliśmy w DGP) będzie obejmować całość kosztów płacy. To jednak nie wszystko, bo zmienią się też inne warunki korzystania z takiej 

źródło: www.popon.pl

Przekaż 1,5% dla Progresjibezpłatnie wypełnimy Twój PIT

Narzędzia relaksacyjne

Projekt współfinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
„Punkt Informacji dla Osób Niepełnosprawnych PION” prowadzony jest przez Fundację Progresja.