image

Psycholog

Indywidualne wsparcie psychologicznie dla osób niepełnosprawnych oraz członków ich rodzin i opiekunów.

dyżur psychologa

wtorek i czwartek
15:00 - 20:00

umów spotkanie

image

INFOLINIA: 800 200 258

Bezpłatna infolinia - kontakt z psychologiem

bezpłatna infolinia

wtorek i czwartek
15:00 - 20:00

800 200 258

image

Radca prawny

Bezpłatne porady prawne dla osób niepełnosprawnych oraz członków ich rodzin i opiekunów.

dyżur radcy prawnego

wtorek i czwartek
11:00 - 15:00

umów spotkanie

image

Specjaliści PION

Zapraszamy do osobistego kontaktu z naszymi specjalistami w Punkcie Informacji dla Osób Niepełnosprawnych PION.

biuro PION

poniedziałek - piątek
8:00 - 16:00

kontakt

Do 17 marca 2015 r. można zgłaszać uwagi do projektu zmiany rozporządzenia w sprawie wzoru oraz trybu wydawania i zwrotu kart parkingowych. 3 marca Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło w Biuletynie Informacji Publicznej konsultacje społeczne projektu.

Na zmianę, którą resort pracy proponuje w rozporządzeniu, czekały szczególnie te osoby z niepełnosprawnością, które posiadając uprawnienie do otrzymania karty parkingowej, nie mogły jej wyrobić ze względu na brak stałego zameldowania. Nowelizacja rozporządzenia z 25 czerwca 2014 r. w sprawie wzoru oraz trybu wydawania i zwrotu kart parkingowych umożliwi składanie wniosku o wydanie karty parkingowej do dowolnie wybranego przewodniczącego powiatowego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności. Dotychczas wniosek taki można było złożyć wyłącznie u przewodniczącego zespołu w miejscu swojego stałego pobytu.
 
Upoważniona osoba odbierze kartę parkingową
Nowelizacja rozporządzenia doprecyzowuje również kwestie podpisania wniosku o wydanie karty – wnioskodawca będzie go podpisywał w obecności przewodniczącego zespołu lub osoby przez niego upoważnionej. Zmiana rozporządzenia zakłada także rozbudowanie wzoru wniosku o wydanie karty parkingowej o pole „upoważnienie”, aby starający się o kartę mógł, już w momencie składania wniosku, wpisać tam osobę, którą upoważnia do odbioru dokumentu. Wyeliminuje to konieczność składania dodatkowych dokumentów. We wniosku znajdzie się także oświadczenie, że dane w nim są aktualne i zgodne ze stanem faktycznym, oraz adres do korespondencji, by ułatwić kontakt zespołów z wnioskującym.
Zmiany nie powinny spowodować problemów z realizacją zadania. Zapewne miejsca dużej koncentracji wniosków o kartę będą musiały zadbać o usprawnienie tego procesu – mówi nam Krzysztof Kosiński, dyrektor Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych (BON).
Dyrektor BON przewiduje, że projekt do końca marca będzie konsultowany i jak najszybciej zostanie podpisany.
 Pozwoli to na skorzystanie z nowych rozwiązań przez osoby, które muszą wymienić karty – mówi.
Przypominamy, że stare karty parkingowe ważne są do 30 czerwca 2015 r.
 
Ile kart zamówić?
 
Ocena Skutków Realizacji Projektu nie zakłada jego dodatkowych kosztów. Możliwe są zaś przesunięcia w zakresie realizacji zadania przez poszczególne zespoły – w jednym może spaść liczba wniosków o wydanie karty, a w innym – wzrosnąć.
Jednak Mariola Kokocińska, przewodnicząca poznańskiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności, obawia się, że takie koszty będą.
 Koszty po stronie zespołów będą na pewno, gdyż nie wiem, ile kart będą musiała zamówić i ile osób zaangażować w obsługę wniosków – mówi.
Ministerstwo Pracy informuje, że od 1 lipca do 31 grudnia 2014 r. wydano 82 850 kart parkingowych.
Projekt przepisów dostępny jest na stronie internetowej resortu pracy.
 
Uwagi do projektowanych zmian można składać osobiście w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej, a także przesłać na jego adres: ul. Nowogrodzka 1/3/5, 00-513 Warszawa, Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych lub na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 
 
 

Przekaż 1,5% dla Progresjibezpłatnie wypełnimy Twój PIT

Narzędzia relaksacyjne

Projekt współfinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
„Punkt Informacji dla Osób Niepełnosprawnych PION” prowadzony jest przez Fundację Progresja.