image

Psycholog

Indywidualne wsparcie psychologicznie dla osób niepełnosprawnych oraz członków ich rodzin i opiekunów.

dyżur psychologa

wtorek i czwartek
15.00 - 19.00

umów spotkanie

image

INFOLINIA: 800 200 258

Bezpłatna infolinia - kontakt z psychologiem

bezpłatna infolinia

wtorek i czwartek
15.00 - 19.00

800 200 258

image

Radca prawny

Bezpłatne porady prawne dla osób niepełnosprawnych oraz członków ich rodzin i opiekunów.

dyżur radcy prawnego

wtorek i czwartek
11.30 - 15.00

umów spotkanie

image

Specjaliści PION

Zapraszamy do osobistego kontaktu z naszymi specjalistami w Punkcie Informacji dla Osób Niepełnosprawnych PION.

biuro PION

poniedziałek - piątek
9.00 - 15.00

kontakt

Zrobię wszystko, aby marihuana lecznicza była w obrocie medycznym i żeby można ją było kupić w aptece na receptę. To jest nasze wspólne zadanie – powiedział podczas konferencji „Cannabis leczy. Przyszłość marihuany medycznej w Polsce”, która w dniach 22-23 czerwca 2015 r. odbywa się w siedzibie Agory w Warszawie, Jarosław Duda, Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych
Deklaracja padła podczas panelu dyskusyjnego „Okrągły stół: co dalej z konopiami”.
Konferencja dotyczy zastosowania konopi indyjskich i jej preparatów w leczeniu. Jest to temat szczególnie gorący ze względu m.in. na złożenie projektu ustawy, która ma zalegalizować marihuanę w medycynie, a także na rozpoczęcie eksperymentalnej terapii tą rośliną w szpitalach w Poznaniu, Bydgoszczy i Lublinie.
 
W zorganizowanej przez redakcję Gazety Wyborczej i Fundację Krok Po Kroku konferencji wzięli udział zarówno lekarze, politycy i działacze społeczni, jak i pacjenci oraz ich rodziny żywo zainteresowani tym, by w Polsce, podobnie, jak m.in. w Czechach, Portugalii czy Kanadzie, istniała możliwość korzystania z leczniczej marihuany. W wymienionych krajach podaje się ją m.in. pacjentom z epilepsją, chorobą Leśniewskiego-Crohna, ze stwardnieniem rozsianym (SM), a nawet z nowotworami.
 
W tej chwili w Polsce w oficjalnym obrocie jest tylko jeden lek, i to bardzo drogi, na bazie marihuany – sativex, stosowany w terapii SM.
 
Ostra krytyka przedstawiciela resortu zdrowia
 
Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, Jarosław Duda, był jednym z uczestników dyskusji, obok m.in. posła Patryka Jakiego, wicemarszałkini Sejmu Wandy Nowickiej, posłanki PO Liliany Gądek i Igor Radziewicza-Winnickiego, podsekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia. Wystąpienie tego ostatniego spotkało się z ostrą krytyką uczestników debaty, którzy zarzucali przedstawicielowi resortu zdrowia mijanie się z prawdą i odchodzenie od tematu.
 
Minister Duda starał się natomiast apelować, by spotkanie nie służyło wzajemnemu wykrzyczeniu swoich problemów, ale merytorycznej pracy nad stworzeniem takiego systemu, który zapewni chorym dostęp do bezpiecznych leków na bazie konopi.
 
- Jest zapotrzebowanie na to, żeby w drodze konsultacji i spokojnego dyskursu wśród specjalistów dojść do najlepszego rozwiązania i jestem przekonany, że jest to początek, jeśli nie środek drogi do tego, by coś się zadziało – mówił minister Duda. – Dołożę wszelkich możliwych starań jako parlamentarzysta, aby wydobyć „wszystko, co dobre z konopi” dla osób, które potrzebują tego wsparcia.
 
Prelegenci podczas konferencji Cannabis leczy. Przyszłość marihuany medycznej w Polsce. Przy mikrofonie stoi Jarosław Duda
Konferencja „Cannabis leczy. Przyszłość marihuany medycznej w Polsce”. Od lewej: Patryk Jaki, poseł Zjednoczonej Prawicy, Igor Radziewicz-Winnicki, wiceminister zdrowia, Jarosław Duda, Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, Piotr Chmielowski, poseł SLD, Liliana Gądek, posłanka PO oraz Artur Malczewski z Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii, fot. M. Różański
 
„Jako przedstawiciel władzy jestem za”
 
Jako znany sobie przykład skuteczności leczniczej marihuany minister Duda podał przykład Maksa, syna Doroty Gudaniec, prezes Zarządu Fundacji Krok Po Kroku i jednej z organizatorek debaty. Czteroletni Maks jest dzieckiem z zespołem Downa i lekooporną padaczką. Stan chłopca zdecydowaie się poprawił po zastosowaniu przez doktora Marka Bachańskiego medycznej marihuany, którą w ramach importu docelowego pani Gudaniec musiała ściągać aż z Holandii. Teraz matka Maksa walczy o to, by dzieci takie, jak jej syn, miały dostęp do legalnej leczniczej marihuany w Polsce. Minister Duda obiecał, że jej w tym pomoże.
 
- Spotkaliśmy się tutaj po to, żeby wysłać rekomendacje, jak legalnie w Polsce w układzie prawnym mogłaby funkcjonować marihuana lecznicza. Jako przedstawiciel władzy jestem za, i chcę to jeszcze raz zadeklarować wszystkim tu zebranym – przekonywał Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych.
 
Podkreślił, odnosząc się do bardzo emocjonalnego charakteru debaty, że jeśli uda się odpowiednio przygotować argumentację, zwłaszcza medyczną, to pacjenci będą mogli także w Polsce korzystać z dobrodziejstw leczniczej marihuany.
 
- Jestem przekonany i zrobię wszystko, aby marihuana lecznicza była w obrocie medycznym i żeby można ją było kupić w aptece na receptę – podsumował minister. – To jest nasze wspólne zadanie.
 

Narzędzia relaksacyjne

Przekaż 1% dla Progresjibezpłatnie wypełnimy Twój PIT

Projekt współfinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
„Punkt Informacji dla Osób Niepełnosprawnych PION” prowadzony jest przez Fundację Progresja.