image

Psycholog

Indywidualne wsparcie psychologicznie dla osób niepełnosprawnych oraz członków ich rodzin i opiekunów.

dyżur psychologa

wtorek i czwartek
15:00 - 20:00

umów spotkanie

image

INFOLINIA: 800 200 258

Bezpłatna infolinia - kontakt z psychologiem

bezpłatna infolinia

wtorek i czwartek
15:00 - 20:00

800 200 258

image

Radca prawny

Bezpłatne porady prawne dla osób niepełnosprawnych oraz członków ich rodzin i opiekunów.

dyżur radcy prawnego

wtorek i czwartek
11:00 - 15:00

umów spotkanie

image

Specjaliści PION

Zapraszamy do osobistego kontaktu z naszymi specjalistami w Punkcie Informacji dla Osób Niepełnosprawnych PION.

biuro PION

poniedziałek - piątek
8:00 - 16:00

kontakt

Dzieci, których rodzice zostali pozbawieni władzy rodzicielskiej, nie będą musiały w przyszłości ponosić kosztów ich pobytu w domu pomocy społecznej - zakłada projekt nowelizacji ustawy o pomocy społecznej, którym na najbliższym posiedzeniu zająć ma się Sejm.
Projekt został przygotowany przez podkomisję stałą do spraw pomocy społecznej. Jak wyjaśniał jej przewodniczący Krzysztof Michałkiewicz, powstał on w odpowiedzi na problemy zgłaszane przez przedstawicieli środowiskowych domów samopomocy. Zawiera również inne zmiany porządkujące.
 
Dla osób z niepełnosprawnością intelektualną
 
Środowiskowe domy samopomocy przeznaczone są głównie dla osób z niepełnosprawnością intelektualną lub z chorobami psychicznymi. Są to ośrodki wsparcia świadczące pomoc półstacjonarną, służącą utrzymaniu podopiecznego w jego środowisku, zapobiegające pobytowi w instytucjonalnej placówce. W projekcie zaproponowano m.in. zmiany dotyczące odpłatności za usługi tych placówek.
 
Projekt ma także umożliwić gminom prowadzenie klubów samopomocy dla osób z zaburzeniami psychicznymi. Mają one uzupełniać ofertę środowiskowych domów samopomocy i stanowić rozwiązanie np. dla osób aktywnych zawodowo. Obecnie takie kluby mogą prowadzić jedynie powiaty, przez co wiele osób nie może korzystać z ich usług ze względu na odległość.
 
Do projektu wprowadzono też - na wniosek Magdaleny Kochan (PO) - przepis, który wyeliminować ma możliwość obciążania dorosłych dzieci kosztami pobytu za pobyt w domu pomocy społecznej ich rodziców, którzy zostali pozbawieni praw rodzicielskich. Jak tłumaczyła posłanka, ma to przeciwdziałać poczuciu niesprawiedliwości w sytuacji, gdy dzieci muszą ponosić koszty utrzymania rodziców, którzy w przeszłości lekceważyli swoje obowiązki, przez co dzieci wychowały się w rodzinach zastępczych lub domach dziecka.
 
Wsparcie pracowników socjalnych
 
Wiele miejsca w projekcie poświecono superwizji. Michałkiewicz podkreślał, że pracownicy socjalni, jako osoby wykonujące pracę bardzo obciążającą psychicznie, powinny mieć zapewnioną taką formę wsparcia. Projektowana ustawa określić ma m.in. programy szkoleń dla superwizorów, kształcenia i doskonalenia zawodowego, zasady otrzymywania certyfikatów.
 
Wzmocniona ma zostać również ochrona bezpieczeństwa pracowników socjalnych. Autorzy projektu zwracali uwagę, że obecnie zdarzają się napaści na pracowników, agresywne zachowania klientów, niekiedy dochodzi do tragicznych wypadków podczas prowadzenia pracy socjalnej. Dlatego projekt wprowadza możliwość prowadzenia wywiadów środowiskowych przez dwóch pracowników i wystąpienia o asystę policji podczas wywiadu.
 
Podczas ostatniego posiedzenia komisji pracującej nad projektem Artur Górczyński (SLD) postulował, by zapis ten zmodyfikować tak, by możliwość wystąpienia o asystę policji dotyczyła prowadzenia przez pracowników socjalnych wszystkich czynności służbowych. Zapowiedział, że złoży taką poprawkę w toku dalszych prac nad projektem.
 

Przekaż 1,5% dla Progresjibezpłatnie wypełnimy Twój PIT

Narzędzia relaksacyjne

Projekt współfinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
„Punkt Informacji dla Osób Niepełnosprawnych PION” prowadzony jest przez Fundację Progresja.