image

Psycholog

Indywidualne wsparcie psychologicznie dla osób niepełnosprawnych oraz członków ich rodzin i opiekunów.

dyżur psychologa

wtorek i czwartek
15:00 - 20:00

umów spotkanie

image

INFOLINIA: 800 200 258

Bezpłatna infolinia - kontakt z psychologiem

bezpłatna infolinia

wtorek i czwartek
15:00 - 20:00

800 200 258

image

Radca prawny

Bezpłatne porady prawne dla osób niepełnosprawnych oraz członków ich rodzin i opiekunów.

dyżur radcy prawnego

wtorek i czwartek
11:00 - 15:00

umów spotkanie

image

Specjaliści PION

Zapraszamy do osobistego kontaktu z naszymi specjalistami w Punkcie Informacji dla Osób Niepełnosprawnych PION.

biuro PION

poniedziałek - piątek
8:00 - 16:00

kontakt

Jeżeli umowa o pracę nie będzie zawarta na piśmie (np. strony ustalą ustnie jej warunki)   pracownik będzie musiał otrzymać na piśmie potwierdzenie  warunków wcześniej zawartej umowy jeszcze przed dopuszczeniem do pracy - zakłada rządowy projekt zmian w Kodeksie pracy, którym zajął się Sejm. Po pierwszym czytaniu projekt trafił do prac w komisji.

Dalsze prace nad nim poparły wszystkie kluby parlamentarne.
 
– Zmiany ułatwią pracownikom dochodzenie przysługujących im świadczeń i uprawnień ze stosunku pracy, a także korzystanie z ochrony gwarantowanej przez przepisy ustawy o ubezpieczeniach społecznych – powiedział Stanisław Szwed, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej.
 
Pracodawca i każdy  pracownik będzie zatem zobowiązany posiadać umowę na piśmie albo pisemne potwierdzenie jej warunków - jeszcze przed dopuszczeniem  pracownika do pracy. Za brak pisemnego potwierdzenia warunków umowy przed dopuszczeniem pracownika do pracy wymierzana byłaby grzywna dla pracodawcy. Nowe przepisy wpłyną na poprawę sytuacji nielegalnie zatrudnianych pracowników oraz ułatwią inspektorom pracy stwierdzanie takich przypadków.
 
– Nowelizacja nie zlikwiduje całkowicie szarej strefy, ale sprawi, że będzie się ona zmniejszała – dodał wiceminister Szwed.
 
Obecnie warunki wcześniej zawartej umowy o pracę należy potwierdzić pracownikowi w dniu podjęcia pracy. Podczas kontroli osoby, które takiej umowy nie mają, wskazywane są jako pracujące pierwszy dzień. W ocenie Państwowej Inspekcji Pracy tzw. "syndrom pierwszej dniówki" to najczęściej nieprawdziwa informacja, służąca pracodawcom do nielegalnego zatrudniania.
 
Likwidacja syndromu tzw. pierwszej dniówki  to jeden z elementów realizowanej przez resort polityki  likwidacji patologii istniejących na  rynku pracy.  
 
źródło: www.mpips.gov.pl

Przekaż 1,5% dla Progresjibezpłatnie wypełnimy Twój PIT

Narzędzia relaksacyjne

Projekt współfinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
„Punkt Informacji dla Osób Niepełnosprawnych PION” prowadzony jest przez Fundację Progresja.