image

Psycholog

Indywidualne wsparcie psychologicznie dla osób niepełnosprawnych oraz członków ich rodzin i opiekunów.

dyżur psychologa

wtorek i czwartek
15:00 - 20:00

umów spotkanie

image

INFOLINIA: 800 200 258

Bezpłatna infolinia - kontakt z psychologiem

bezpłatna infolinia

wtorek i czwartek
15:00 - 20:00

800 200 258

image

Radca prawny

Bezpłatne porady prawne dla osób niepełnosprawnych oraz członków ich rodzin i opiekunów.

dyżur radcy prawnego

wtorek i czwartek
11:00 - 15:00

umów spotkanie

image

Specjaliści PION

Zapraszamy do osobistego kontaktu z naszymi specjalistami w Punkcie Informacji dla Osób Niepełnosprawnych PION.

biuro PION

poniedziałek - piątek
8:00 - 16:00

kontakt

Chcemy, aby rozporządzenie w sprawie pilotażu przeglądów lekowych w aptekach weszło w życie w październiku lub listopadzie – poinformował we wtorek, 28 września, wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski. Początkowo przewidywano, że pilotaż ruszy w drugiej połowie września.

Projekt rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie pilotażu przeglądów lekowych w aptekach został przekazany do konsultacji społecznych pod koniec sierpnia. Pilotaż ma m.in. zweryfikować potencjał tych przeglądów w ograniczaniu zjawiska wielolekowości.

Pilotaż – jak wskazano w projekcie – ma objąć przede wszystkim pacjentów powyżej 60 lat (choć nie wyłącznie) stosujących więcej niż 10 leków równocześnie, w tym przyjmujących głównie leki kardiologiczne. Przegląd będzie mógł wykonać farmaceuta mający wiedzę potwierdzoną stosownym dyplomem ukończenia studiów podyplomowych lub odpowiednią praktykę w przeprowadzaniu przeglądów lekowych uzyskaną zagranicą.

Początkowo planowano, by rozporządzenie w sprawie pilotażu weszło w życie w drugiej połowie września. Wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski we wtorek przyznał, że ten termin nie zostanie utrzymany. Jednocześnie wyraził nadzieję, że ostateczna treść projektu zostanie wkrótce uzgodniona. Poinformował, że rząd chce, aby rozporządzenie w sprawie pilotażu weszło w życie w październiku lub listopadzie.

- Założenie jest takie (...), że są to świadczenia nieobligatoryjne, tylko dla podmiotów, które są przygotowane i chętne. Wierzymy, że tych podmiotów będzie większość – powiedział.

Opublikowany w sierpniu projekt MZ przewiduje, że pilotaż obejmie nie mniej, niż 750 i nie więcej, niż 1000 pacjentów. Ma w nim uczestniczyć nie więcej niż 75 farmaceutów.

Pilotaż nie będzie długi
Pilotaż będą realizowały apteki ze wszystkich województw, zarówno z terenów miejskich, jak i wiejskich. Wybór realizatorów pilotażu spośród podmiotów kandydyjących powinien następować według zasady pierwszeństwa zgłoszeń.

Pilotaż będzie mogła realizować dowolna apteka ogólnodostępna (nie przewidziano możliwości aplikowania przez podmioty prowadzące punkty apteczne), która posiada minimalne zaplecze lokalowe. Chodzi tu przede wszystkim o możliwość wydzielenia przestrzeni zapewniającej minimum dyskrecji w rozmowie z farmaceutą.

Autorzy projektu zakładają, że pilotaż będzie niedługi, by realnie wykonywana opieka farmaceutyczna w postaci przeglądów lekowych stała się zjawiskiem powszechnym w perspektywie 2-3 lat.

Przeprowadzenie pilotażu będzie finansowane ze środków budżetu państwa. Na ten cel przeznaczona jest kwota do 150 tys. zł.

Wiceminister Miłkowski we wtorek uczestniczył w obchodach Ogólnopolskiego Dnia Aptekarza organizowanych przez Naczelną Izbę Aptekarską.

źródło: www.niepelnosprawni.pl

Przekaż 1,5% dla Progresjibezpłatnie wypełnimy Twój PIT

Narzędzia relaksacyjne

Projekt współfinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
„Punkt Informacji dla Osób Niepełnosprawnych PION” prowadzony jest przez Fundację Progresja.