image

Psycholog

Indywidualne wsparcie psychologicznie dla osób niepełnosprawnych oraz członków ich rodzin i opiekunów.

dyżur psychologa

wtorek i czwartek
15:00 - 20:00

umów spotkanie

image

INFOLINIA: 800 200 258

Bezpłatna infolinia - kontakt z psychologiem

bezpłatna infolinia

wtorek i czwartek
15:00 - 20:00

800 200 258

image

Radca prawny

Bezpłatne porady prawne dla osób niepełnosprawnych oraz członków ich rodzin i opiekunów.

dyżur radcy prawnego

wtorek i czwartek
11:00 - 15:00

umów spotkanie

image

Specjaliści PION

Zapraszamy do osobistego kontaktu z naszymi specjalistami w Punkcie Informacji dla Osób Niepełnosprawnych PION.

biuro PION

poniedziałek - piątek
8:00 - 16:00

kontakt

Karta parkingowa dla osób niepełnosprawnych ma być trudniejsza do podrobienia, jej wzór ma być bliższy dokumentom innych krajów europejskich oraz będzie ważna tylko przez pewien okres - tak zakłada nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym w zakresie przepisów o kartach parkingowych dla osób niepełnosprawnych.

- Konieczność zmiany prawa w zakresie przepisów o kartach parkingowych wynika z praktyki podrabiania kart i nadużywania ich, np. w przypadku śmierci osoby, która ją otrzymała, lub korzystania z niej przez członków rodziny nawet wtedy, gdy nie przewożą osoby uprawnionej do posiadania karty – tłumaczy Marek Plura, przewodniczący sejmowej Podkomisji ds. Osób Niepełnosprawnych.
Karta parkingowa powinna być lepiej zabezpieczona, prawdopodobnie na wzór dowodu rejestracyjnego. Ma być ona również dostosowana do wymagań i potrzeb pozostałych krajów UE. Obecnie karty wydawane są bezterminowo, to ma ulec zmianie - karta będzie wydawana okresowo. – To ważne, żeby co kilka lat, np. pięć, karty były weryfikowane, chociażby dlatego, że ktoś może już nie żyje, a jego karta jest nadal wykorzystywana bezpodstawnie – mówi Plura.
W planach jest także utworzenie centralnego rejestru kart, ponieważ na dzień dzisiejszy nikt nie wie, ile takich kart jest wydawanych i czy faktycznie korzystają z nich osoby do tego uprawnione. – Na ostatnim posiedzeniu Komisji Polityki Społecznej i Rodziny przed sierpniową przerwą prac Sejmu będziemy przedstawiać ten projekt i myślę, że jest szansa, by do końca tego roku zakończyć związany z tym proces legislacyjny – dodaje poseł.

Przekaż 1,5% dla Progresjibezpłatnie wypełnimy Twój PIT

Narzędzia relaksacyjne

Projekt współfinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
„Punkt Informacji dla Osób Niepełnosprawnych PION” prowadzony jest przez Fundację Progresja.