image

Psycholog

Indywidualne wsparcie psychologicznie dla osób niepełnosprawnych oraz członków ich rodzin i opiekunów.

dyżur psychologa

wtorek i czwartek
15:00 - 20:00

umów spotkanie

image

INFOLINIA: 800 200 258

Bezpłatna infolinia - kontakt z psychologiem

bezpłatna infolinia

wtorek i czwartek
15:00 - 20:00

800 200 258

image

Radca prawny

Bezpłatne porady prawne dla osób niepełnosprawnych oraz członków ich rodzin i opiekunów.

dyżur radcy prawnego

wtorek i czwartek
11:00 - 15:00

umów spotkanie

image

Specjaliści PION

Zapraszamy do osobistego kontaktu z naszymi specjalistami w Punkcie Informacji dla Osób Niepełnosprawnych PION.

biuro PION

poniedziałek - piątek
8:00 - 16:00

kontakt

Na wdrożenie unijnych przepisów dotyczących dostępności serwisów internetowych mamy czas do końca czerwca br. – poinformowało w czwartek, 13 stycznia, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Potem mamy trzy lata na przygotowanie do ich stosowania.

flaga unii europejskiej

Jak podało ministerstwo na swojej stronie internetowej, podczas konferencji „Raport Dostępności 2021” wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak powiedziała, że „dbałość o dostępność cyfrową serwisów internetowych jest koniecznością wynikającą z obecnego prawa, ale również staje się dobrą praktyką”.

Wdrożenie Europejskiego Aktu o Dostępności
Wiceminister zaznaczyła, że program Dostępność Plus, który likwiduje bariery architektoniczne czy komunikacyjne m.in. dla osób z mniejszą sprawnością, jest realizowany przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej od ponad trzech lat. Dodała też, że obecnie resort stoi przed wyzwaniem wdrożenia do polskiego prawa Europejskiego Aktu o Dostępności.

- To unijna dyrektywa, która utrwali dostępność w naszym najbliższym otoczeniu. Stanie się ona normą i obowiązkiem prawnym już nie tylko w świecie urzędników, ale także przedsiębiorców – powiedziała Jarosińska-Jedynak, cytowana w komunikacie MFiPR.

W informacji resortu wyjaśniono, że dzięki przyjęciu Europejskiego Aktu o Dostępności, osoby o szczególnych potrzebach będą mogły swobodnie nie tylko załatwić sprawy urzędowe, ale też swobodnie korzystać z dostępnych cyfrowo usług łączności elektronicznej, audiowizualnych usług medialnych, usług bankowych, e-książek czy handlu elektronicznego.

Wskazano, że na wdrożenie unijnych przepisów mamy czas do końca czerwca tego roku. Potem będzie trzyletni okres na przygotowanie do ich stosowania.

- To ogromny krok naprzód w budowaniu dostępności jako podstawowego standardu w społeczeństwie, państwie, gospodarce – dodała Jarosińska-Jedynak.

Konieczne dalsze działania
W komunikacie ministerstwa napisano, że od 2019 r. w Polsce obowiązują przepisy, które regulują obowiązki dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych oraz zapewniają dostępność osobom ze szczególnymi potrzebami.

Zaznaczono, że wyniki badania dostępności podmiotów publicznych, które zrealizowano w 2021 r. po raz pierwszy w oparciu o nowe przepisy, pokazało, że podmioty te zapewniają dostępność cyfrową w około 50 proc. w stosunku do nałożonych na nie wymagań.

- Dane pokazują, że konieczne są dalsze działania służące zapewnianiu lub poprawie dostępności cyfrowej – oceniła wiceminister.

Podczas konferencji zaprezentowano Raport 2021 „Dostępność i użyteczność stron internetowych oraz dokumentów cyfrowych”. Możesz go przeczytać na stronie widzialni.eu.

źródło: www.niepelnosprawni.pl

Przekaż 1,5% dla Progresjibezpłatnie wypełnimy Twój PIT

Narzędzia relaksacyjne

Projekt współfinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
„Punkt Informacji dla Osób Niepełnosprawnych PION” prowadzony jest przez Fundację Progresja.