image

Psycholog

Indywidualne wsparcie psychologicznie dla osób niepełnosprawnych oraz członków ich rodzin i opiekunów.

dyżur psychologa

wtorek i czwartek
15:00 - 20:00

umów spotkanie

image

INFOLINIA: 800 200 258

Bezpłatna infolinia - kontakt z psychologiem

bezpłatna infolinia

wtorek i czwartek
15:00 - 20:00

800 200 258

image

Radca prawny

Bezpłatne porady prawne dla osób niepełnosprawnych oraz członków ich rodzin i opiekunów.

dyżur radcy prawnego

wtorek i czwartek
11:00 - 15:00

umów spotkanie

image

Specjaliści PION

Zapraszamy do osobistego kontaktu z naszymi specjalistami w Punkcie Informacji dla Osób Niepełnosprawnych PION.

biuro PION

poniedziałek - piątek
8:00 - 16:00

kontakt

Senackie Komisje: Nauki, Edukacji i Sportu, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Ustawodawcza poparły wniosek o podjęcie przez Senat inicjatywy ustawodawczej dotyczącej refundacji rodzicom dowozu dzieci z niepełnosprawnościami do placówek oświatowych.

praca biurowa

Projekt przygotowany przez komisję rodziny
O podjęcie przez Senat inicjatywy ustawodawczej w sprawie nowelizacji ustawy Prawo oświatowe dotyczącej refundacji rodzicom kosztów dowozu dzieci z niepełnosprawnościami do przedszkoli i szkół wnosi senacka Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej.

Zgodnie z projektem, przygotowanym przez komisję rodziny, zwrot kosztów jednorazowego przewozu następuje w wysokości określonej według wzoru z trzema zmiennymi. Wśród zmiennych są: liczba kilometrów przewozu dziecka drogami publicznymi z miejsca zamieszkania do przedszkola lub szkoły, a także przewozu rodzica z tego miejsca do miejsca zamieszkania lub miejsca pracy, i z powrotem oraz stawka za 1 kilometr przejazdu pojazdu.

Jakie obowiązki ma gmina?
Stawkę za 1 kilometr przebiegu pojazdu ma określać rada gminy, w drodze uchwały, przy czym stawka ta nie może być niższa niż określona w przepisach wydanych na podstawie ustawy o transporcie drogowym. Jak wskazano w uzasadnieniu do projektu, na podstawie ustawy o transporcie drogowym minister infrastruktury wydał rozporządzenie w sprawie zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy. Zapisano w nim, że stawka za 1 kilometr przebiegu pojazdu nie może być wyższe niż: dla samochodu osobowego o pojemności skokowej silnika do 900 cm3 – 0,5214 zł, o pojemności skokowej silnika powyżej 900 cm3 – 0,8358 zł; dla motocykla – 0,2302 zł; dla motoroweru – 0,1382 zł.

- Zmienność cen paliwa, a zwłaszcza ich wzrost, powoduje, że rodzice realizujący dowóz dzieci i młodzieży do placówek oświatowych nie otrzymują zwrotu kosztów paliwa w rzeczywistym ich wymiarze. Nie otrzymują także zwrotu innych kosztów eksploatacji pojazdu używanego do realizacji tego świadczenia – czytamy w uzasadnieniu do projektu.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, obowiązkiem gminy jest zapewnienie dzieciom z niepełnosprawnościami bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu do najbliższego przedszkola, oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej, innej formy wychowania przedszkolnego lub ośrodka umożliwiającego realizację obowiązku przedszkolnego lub szkolnego, albo zwrot kosztów przejazdu ucznia i opiekuna na zasadach określonych w umowie zawartej między wójtem (burmistrzem, prezydentem miasta) a rodzicami lub opiekunami, jeżeli dowożenie zapewniają rodzice lub opiekunowie.

Obecnie rodzicom przysługuje zwrot kosztów przewozu dzieci, młodzieży i uczniów w oparciu o algorytm, w którym jedną z decydujących zmiennych jest średnia cena jednostki paliwa w danej gminie, którą określa na każdy rok szkolny rada gminy.

Projekt nowelizacji
W projekcie nowelizacji zapisano, że strony dostosują postanowienia umowy do zmienionych przepisów w terminie 30 dni od wejścia w życie noweli. Połączone komisje przyjęły we wtorek poprawkę do projektu wydłużającą termin na dostosowanie umów do 60 dni.

Za przyjęciem projektu, wraz z wprowadzoną poprawką, posłowie połączonych komisji opowiedzieli się jednogłośnie: 34 głosowało za, nikt nie był przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Ostatecznie o tym, czy Senat podejmie inicjatywę legislacyjną w tej sprawie, izba zdecyduje w głosowaniu na posiedzeniu plenarnym. 

źródło: www.niepelnosprawni.pl

Przekaż 1,5% dla Progresjibezpłatnie wypełnimy Twój PIT

Narzędzia relaksacyjne

Projekt współfinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
„Punkt Informacji dla Osób Niepełnosprawnych PION” prowadzony jest przez Fundację Progresja.