image

Psycholog

Indywidualne wsparcie psychologicznie dla osób niepełnosprawnych oraz członków ich rodzin i opiekunów.

dyżur psychologa

wtorek i czwartek
15:00 - 20:00

umów spotkanie

image

INFOLINIA: 800 200 258

Bezpłatna infolinia - kontakt z psychologiem

bezpłatna infolinia

wtorek i czwartek
15:00 - 20:00

800 200 258

image

Radca prawny

Bezpłatne porady prawne dla osób niepełnosprawnych oraz członków ich rodzin i opiekunów.

dyżur radcy prawnego

wtorek i czwartek
11:00 - 15:00

umów spotkanie

image

Specjaliści PION

Zapraszamy do osobistego kontaktu z naszymi specjalistami w Punkcie Informacji dla Osób Niepełnosprawnych PION.

biuro PION

poniedziałek - piątek
8:00 - 16:00

kontakt

Jeśli te przepisy wejdą w życie, będziemy musieli dopłacać nawet 750 złotych miesięcznie – tak komentują propozycję Ministerstwa Zdrowia osoby z wyłonioną stomią. Ministerstwo Zdrowia przedstawiło projekt rozporządzenia zmieniające rozporządzenie w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie.

akcesoria do stomii poukładane leżą w szufladzie

Jak czytamy w projekcie, celem tych propozycji jest zwiększenie dostępności do wyrobów medycznych oraz uszczegółowienie obowiązujących przepisów, co pozwoli na wyeliminowanie problemów z ich interpretacją. Wedle oceny skutków regulacji rozporządzenie doprowadzi do m.in. zwiększenia limitu w zakresie soczewek okularowych korekcyjnych i podniesienia limitu aparatów słuchowych na przewodnictwo powietrzne. Pojawi się też możliwość refundacji rurek tracheostomijnych z zapasowym wkładem lub z wkładem silikonowych. Podniesiona zostanie też liczba sztuk przysługujących pacjentom zależnie od typu rurki. Kontrowersje wzbudziła jednak zmiana dotycząca produktów stomijnych. Przeciwko proponowanym zmianom wystąpiła m.in. Fundacja STOMAlife.

Fundacja protestuje
. W swoim oficjalnym stanowisku prezes Fundacji Dorota Minta przedstawiła szereg problemów, które wiązałyby się z przyjęciem rozporządzenia w zaproponowanym przez Ministerstwo kształcie.
- Projekt zakłada potencjalną dopłatę do odbieranego sprzętu stomijnego odpowiednio w wysokości 10% – worki i płytki, 20% – środki do pielęgnacji. Dzieci pozostają bez dopłat, nikt jednak nie sprecyzował wieku dziecka, a jest on różnie definiowany w różnych aktach prawnych – czytamy w licie prezes Minta.
Kolejnym wskazanym przez nią zagrożeniem jest ograniczenie refundacji w przypadku środków do pielęgnacji wyłącznie do pasty stomijnej 1 na miesiąc lub 15 pierścieni, lub 30 półpierścieni oraz chusteczek ( 30 szt. ) lub sprayu ( szt. 1 ) do usuwania przylepca.

750 złotych miesięcznie
- Oznacza to, że nic poza wymienionymi środkami nie będzie refundowane, czyli np. preparaty typu druga skóra, paski mocujące, pianki, żele, pudry, płytki zabezpieczająco-gojące – wskazuje Dorota Mintaj.  Poza tym według interpretacji Fundacji STOMAlife rozporządzenie doprowadzi m.in.ograniczenie możliwości kontynuacji zleceń przez pielęgniarki i położne – możliwość kontynuacji na 6 miesięcy, a nie jak dotychczas 12 miesięcy a przede wszystkim zwiększenie wydatków ponoszonych przez pacjentów.
- Bazując na opublikowanym projekcie i odnosząc się do obecnych cen rynkowych, można stwierdzić że miesięczne dopłaty, których obecnie nie ma, sięgną nawet 750 zł i kwota ta nie zawiera jeszcze wydatków na produkty, których projekt nie obejmuje refundacją, jak pasta stomijna, czy pierścienie uszczelniające w przypadku kolostomii oraz preparat zabezpieczający taki jak druga skóra, puder gojący, żele uszczelniające itp. – zauważa prezes Fundacji STOMAlife.

Śmierdząca rzeczywistość 
- Może zabrzmi to brutalnie, ale niestety wiele osób z najbliższego otoczenia stomików nie wytrzyma zderzenia z tą śmierdząca rzeczywistością, jakie chcą im zgotować ustawodawcy — komentuje rozporządzenie Agnieszka Siedlarska, członek zarządu Fundacji STOMAlife — Trudno jest trwać przy osobie cierpiącej, a jeszcze trudniej przy sfrustrowanej z powodu lejącej się po nogach kupy. Nie możemy oczywiście zakładać bezduszności i okrucieństwa, jednak bądźmy realistami, to co już teraz nie jest łatwe, stanie się o wiele trudniejsze. Brak akceptacji to samotność zaś brak samoakceptacji doprowadzić może do depresji. Tak więc do kosztów ponoszonych na refundację trzeba doliczyć koszty leczenia depresji — wskazuje przedstawicielka Fundacji.

Urealnić limity
 STOMAlife przedstawiło też szere swoich propozycji, które ułatwią funkcjonowanie osobom z wyłonioną stomią. Są to: utrzymanie obecnego sposobu refundacji – możliwość indywidualnego doboru zaopatrzenia w określonej wartości refundacji bez współfinansowania ze strony osób z wyłonioną stomią i urealnienie limitów stomijnych ( kolostomia – 450 zł, ileostomia – 600 zł, urostomia – 650 zł), zapewnienie dostępności do wysokiej jakości sprzętu stomijnego z uwzględnieniem spersonalizowanej możliwości doboru zaopatrzenia, a także pełna refundacja sprzętu podstawowego płytki i worki oraz środków pielęgnacyjnych.

źródło: www.niepelnosprawni.pl

Przekaż 1% dla Progresjibezpłatnie wypełnimy Twój PIT

Narzędzia relaksacyjne

Projekt współfinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
„Punkt Informacji dla Osób Niepełnosprawnych PION” prowadzony jest przez Fundację Progresja.