image

Psycholog

Indywidualne wsparcie psychologicznie dla osób niepełnosprawnych oraz członków ich rodzin i opiekunów.

dyżur psychologa

wtorek i czwartek
15:00 - 20:00

umów spotkanie

image

INFOLINIA: 800 200 258

Bezpłatna infolinia - kontakt z psychologiem

bezpłatna infolinia

wtorek i czwartek
15:00 - 20:00

800 200 258

image

Radca prawny

Bezpłatne porady prawne dla osób niepełnosprawnych oraz członków ich rodzin i opiekunów.

dyżur radcy prawnego

wtorek i czwartek
11:00 - 15:00

umów spotkanie

image

Specjaliści PION

Zapraszamy do osobistego kontaktu z naszymi specjalistami w Punkcie Informacji dla Osób Niepełnosprawnych PION.

biuro PION

poniedziałek - piątek
8:00 - 16:00

kontakt

18 czerwca zakończyły się 33. Spotkania Artystów Nieprzetartego Szlaku „Dom” - inkluzywny, teatralny festiwal stanowiący finał całorocznego Cyklu Imprez Nieprzetartego Szlaku skierowanych i współorganizowanych przez osoby z niepełnosprawnością.

Pierwszego dnia Artyści spotkali się w ŚDS Akademia Artystyczna przy ul. Nowy Świat w Lublinie by w kolejnych dniach 16-18 czerwca przenieść się na profesjonalną scenę Teatru Muzycznego w Lublinie, który od trzech lat jest drugim domem Artystów Nieprzetartego Szlaku.

Pokaż zdjęcie: Zdjęcie spektaklu bardzo artystyczna wizja, osoby ubrane są w szare prześcieradła, nie widać im twarzy 
Euforion fot. Katarzyna Anna Kubiak
Czterodniowemu przeglądowi polskich i zagranicznych teatrów osób z niepełnosprawnościami, towarzyszyły występy muzyczne, animacje, bal, zwiedzanie miasta oraz wydarzenia towarzyszące: wystawy Laureatów Konkursu na Znak Graficzny, Konkursu Plastycznego, wystawa fotograficzna Laureatów TwO „Relacje” oraz 14. Międzynarodowy Konkurs Fotograficzny „Teatr w Obiektywie”

 W tegorocznych Spotkaniach wzięło udział ponad 600 osób, w tym blisko 200 artystów.

Zaprezentowanych zostało 16 spektakli teatralnych i ponad 20 występów towarzyszących. Nie zabrakło również niezwykłych muzycznych doznań – w sobotni wieczór 17 czerwca na scenie Teatru Muzycznego wystąpił zespół Troye Zillia oraz Anastasiya Voytyuk – folklorystyka i wirtuozka bandury. Każdego dnia po spektaklach odbywały się otwarte spotkania Rady Konsultantów, podczas których analizowane i omawiane były aspekty terapeutyczne i artystyczne przedstawionych spektakli. Bo SANS to również impreza o charakterze edukacyjnym . – To prawdziwy, otwarty  uniwersytet teatroterapii. – tak o tych mało dostrzeganych, ale niezwykle cennych dyskusjach mówi Michał Stanowski, prezes Fundacji Nieprzetartego Szlaku i przewodniczący Rady. - W tym roku omówienia odbywały się między innymi na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, z którym współpraca zacieśnia się, co bardzo nas cieszy – dodaje.

Wszystkie wydarzenia w Teatrze Muzycznym transmitowane były na żywo na profilu Facebook Fundacji Nieprzetartego Szlaku i tłumaczone na Polski Język Migowy przez niezastąpioną Magdalenę Gach.

Tradycyjnie SANS otwiera wspólne śpiewanie „Pieśni Lalkarza” i występ Teatru Kruszynki. Tym razem, wyjątkowo, jeszcze przed oficjalnym rozpoczęciem Spotkań zobaczyliśmy spektakl w wykonaniu Teatru Akademii Artystycznej z Lublina w reżyserii Michała Stanowskiego pt. „Dom”  Widowisko zrealizowane w technice teatru ruchu z elementami teatru czarnego w efektowny sposób wprowadziło publiczność w temat tegorocznych Spotkań ukazując wielowymiarowość tego zjawiska i skłaniając do refleksji i wzruszeń. Po oficjalnym otwarciu SANS, które swoją obecnością zaszczycili zaproszeni Goście z Lubelskiego Oddziału PFRON, ROPS oraz Urzędów: Marszałkowskiego, Wojewódzkiego i Urzędu Miasta Lublin mogliśmy w końcu zobaczyć zobaczyć niezwykły spektakl w wykonaniu Teatru Kruszynki z Przedszkola Specjalnego nr 11 w Lublinie w reżyserii Jagody Nai. Ponad 20 dzieci, opiekunowie, nauczyciele i rodzice stworzyli wspaniałe, wielobarwne, wzruszające widowisko o życiu i naturalnej kolei rzeczy, któro w niezwykle głęboki sposób wpisało się w temat tegorocznych Spotkań.

Jak co roku Spotkania Artystów Nieprzetartego Szlaku oferowały niezwykle różnorodny repertuar. Od wzruszających spektakli dziecięcych poprzez takie, które poruszają tematy egzystencjalne i ważne dla każdego człowieka. Oprócz ujęcia tematu tegoroczne spektakle prezentowały również cały wachlarz technik teatralnych. Teatr Kryla ze Lwowa zaprezentował spektakl  „W poszukiwaniu czarodzieja” zrealizowany w technice teatru cieni, wspomniany wcześniej „Dom” Teatru Akademii Artystycznej zrealizowany został z elementami teatru czarnego natomiast  Teatr Smile z Łodzi swoim spektaklem teatru tańca „21 elementów” stworzył otwartą przestrzeń do refleksji i interpretacji. W tym „Domu” znalazło się miejsce dla dzieci, dorosłych i osób starszych - dla wszystkich bez względu na stopień sprawności czy sposób postrzegania świata. Dowodem niech będzie fakt, że na scenie i na widowni można było spotkać dzieci ze wspomnianego wyżej przedszkola jak i seniorów z Międzypokoleniowego Centrum Edukacyjnego w Lublinie.

Oprócz spektakli teatralnych niezwykle mocnym punktem programu tegorocznego Festiwalu był koncert zespołu Troye Zillia pod przewodnictwem Anastasiyi Voytyuk - śpiewaczki, folklorystki, propagatorki ukraińskiej kultury ludowej oraz wirtuozki bandury. Twórczość Troye Zillia to prawdziwe fusion - dźwiękom bandury i zaśpiewowi z ludowymi nutami towarzyszyły jazzująca perkusja, klawisze i syntezatory oraz bas i klarnet. Koncert z zaplanowanej godziny przedłużył się do prawie dwóch godzin podrywając do tańca widownię, która bez skrępowania tańczyła na scenie wokół i razem z muzykami. - Anastasiya stworzyła, ciepłą, domową atmosferę bez cienia sztywności. Zaprosiła widzów na scenę i poprosiła o ciepłą herbatę z mlekiem, co dopełniło domowy klimat tego koncertu.  – mówi Karolina Czajka szefowa animacji i gospodyni tegorocznych Spotkań.

A jeśli mówimy o tańcach i dobrej zabawie to nie sposób nie wspomnieć o „Balu na Bursakach” czyli tradycyjnej imprezie tanecznej odbywającej się w  SOSW nr 1 przy ul. Spółdzielczości Pracy w Lublinie. To właśnie tam, w piątek wieczorem, 16 czerwca ponad sto osób tańczyło i bawiło się w takt muzyki i zabaw proponowanych i animowanych przez niezastąpioną Karolinę Czajkę, Dorotę Skałecką, Anitę Szatiło i Paulinę Kuśmierz czyli kadrę ŚDS Akademia Artystyczna w Lublinie. – W tym roku na balu byłam po raz pierwszy. To było ponad dwugodzinne szaleństwo! Non stop w intensywnym ruchu. Jestem pod wielkim wrażeniem entuzjazmu, energii i repertuaru zabaw Karoliny Czajki i terapeutek Akademii Artystycznej – relacjonowała następnego dnia Anna Głębocka koordynatorka projektów Nieprzetartego Szlaku.

Jednak SANS to głównie przegląd teatralny wróćmy, więc na deski teatru. Tegoroczna edycja utrzymała wysoki poziom spektakli z poprzedniego roku i podniosła poprzeczkę na przyszły rok. W sobotę Teatr Euforion z Wrocławia zaprezentował skłaniający do refleksji nad kondycją człowieka i relacji międzyludzkich, niezwykle mocny spektakl p.t. „Kobieta, mężczyzna, poezja i muzyka”. Widowisko w reżyserii Anny Jędryczki-Hamery zrealizowane na podstawie tekstów Tadeusza Różewicza nie pozostawiło obojętnym żadnego widza. W niedzielę rano mieliśmy okazję zapoznać się z projektem „Pogliad” z Ukrainy zainicjowanym przez Anastiyę Voytyuk we Lwowie. Omawiane widowisko to artystyczny dialog między niepełnosprawnymi uczestnikami studia teatralnego „Żurawka”, a profesjonalnymi ar­tystami ze Lwowa (tancerzami, muzykami, aktorami). Projekt jest również realizacją idei upcyklingu: scenografia oraz kostiumy zrobio­ne są z materiałów i rzeczy używanych. Po prezentacji goście z Ukrainy razem z grupą animacji pod wodzą Michała Stanowskiego i Karoliny Czajki niezwykle żywiołowo wykonali ze sceny ukraińską pieśń.

Tego dnia mogliśmy zobaczyć jeszcze dwa spektakle, które zasługują na wyjątkową uwagę. Pierwszy z nich to „Przystań” w wykonaniu  Teatru Niepozorni z Białegostoku w reżyserii Grupy Wolność - Karola Smacznego i Marcina Tomkiela. Spektakl łączący teatr ruchu i cieni z teatrem słowa w głęboki i poruszający sposób opowiedział o domu w jego najgłębszych aspektach. W spektaklu, indywidualne cechy aktorów - podopiecznych i pracowników Ośrodka Dziennego Pobytu przy ul. Hetmańskiej w Białymstok – wprzęgnięte zostały w uniwersalną opowieść o człowieczeństwie. Szacunku, godności, pasji, problemach i wytchnieniu.

Ostatnim spektaklem tegorocznego Festiwalu był „21 elementów” – spektakl teatru tańca w wykonaniu Teatru Smile z Łodzi w reżyserii Adama Kuzy – tancerza i pedagoga pracującego między innymi w Stowarzyszeniu Rodziców i Opiekunów Osób z Zespołem Downa w Łodzi. W zeszłym roku po raz pierwszy wystąpili na Spotkaniach Artystów Nieprzetartego Szlaku ze świetnie przyjętym spektaklem „Ciepłe i puchate” stąd oczekiwania i emocje przed tegorocznym występem były spore. Atmosferę dodatkowo podgrzewał fakt, że wyjątkowo, po raz pierwszy, właśnie na deskach Teatru Muzycznego razem ze swoimi aktorami wystąpił sam reżyser. Czy się udało? Mało powiedziane. Niezwykle plastyczne, półgodzinne widowisko stworzyło przestrzeń do refleksji, ale jednocześnie dało dobitną i głęboką odpowiedź na pytanie czym jest „inność” i „bycie sobą”. Spektakl nagrodzony został owacją na stojąco, a gromkie brawa mieszały się z gremialnym „Sto lat” odśpiewanym na cześć jednej z aktorek Teatru Smile, która tego dnia obchodziła urodziny. Było jak w domu!

Imprezy towarzyszące SANS:

Międzynarodowy Konkurs Fotograficzny „Teatr w Obiektywie” oraz wernisaż wystawy fotograficznej;
Wystawa Laureatów Konkursu na Znak Graficzny Międzynarodowego Cyklu Nieprzetartego Szlaku 2022/2023 „DOM”;
Wystawa Laureatów Konkursu Plastycznego Nieprzetartego Szlaku;
 

Współorganizatorem wydarzenia jest Teatr Muzyczny w Lublinie.

Wydarzenie odbywa się w ramach Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023 #LUBLINisYOUth

Patronaty honorowe SANS:

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. dr hab. Piotr Gliński

Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski

Wojewoda Lubelski Lech Sprawka

Prezydent Miasta Lublin Krzysztof Żuk

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Dofinansowano ze środków PFRON

Zadanie współfinansowane ze środków otrzymanych od Województwa Lubelskiego

Projekt zrealizowany dzięki wsparciu Miasta Lublin

Patronaty medialne SANS:

TVP3 Lublin, Radio Lublin, Akademickie Radio Centrum

Magazyn i portal Nasze Sprawy,

niepelnosprawni.lublin.pl – biuletyn informacyjny osób niepełnosprawnych

źródło: www.pfron.org.pl

Przekaż 1,5% dla Progresjibezpłatnie wypełnimy Twój PIT

Narzędzia relaksacyjne

Projekt współfinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
„Punkt Informacji dla Osób Niepełnosprawnych PION” prowadzony jest przez Fundację Progresja.