image

Psycholog

Indywidualne wsparcie psychologicznie dla osób niepełnosprawnych oraz członków ich rodzin i opiekunów.

dyżur psychologa

wtorek i czwartek
15:00 - 20:00

umów spotkanie

image

INFOLINIA: 800 200 258

Bezpłatna infolinia - kontakt z psychologiem

bezpłatna infolinia

wtorek i czwartek
15:00 - 20:00

800 200 258

image

Radca prawny

Bezpłatne porady prawne dla osób niepełnosprawnych oraz członków ich rodzin i opiekunów.

dyżur radcy prawnego

wtorek i czwartek
11:00 - 15:00

umów spotkanie

image

Specjaliści PION

Zapraszamy do osobistego kontaktu z naszymi specjalistami w Punkcie Informacji dla Osób Niepełnosprawnych PION.

biuro PION

poniedziałek - piątek
8:00 - 16:00

kontakt

Tylko w ubiegłym miesiącu emeryci i renciści, których obsługuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych pobrali niemal 29,5 tys. elektronicznych wersji legitymacji. W sumie na taką opcję zdecydowało się już prawie 700 tys. osób w całym kraju.

ZUS umożliwił polskim seniorom pobieranie mLegitymacji od początku 2023 r. W ubiegłym roku po takie rozwiązanie sięgnęło 611 tys. świadczeniobiorców ZUS. W bieżącym roku ZUS zarejestrował 83,5 tys. pobrań mLegitymacji, co łącznie daje imponującą liczbę 694,5 tys. elektronicznych legitymacji potwierdzających status emeryta bądź rencisty ZUS.

- Do zainstalowania elektronicznej wersji legitymacji emeryta-rencisty nie potrzeba żadnych wniosków czy formularzy w ZUS. Można to zrobić samodzielnie w telefonie bądź innym urządzeniu mobilnym. To kilka prostych czynności. Najpierw należy zainstalować aplikację mObywatel, następnie kliknąć opcję „dodaj dokument” i na koniec wybrać na liście dokumentów „legitymację emeryta-rencisty”. Legitymacja elektroniczna działa tak samo i jest równie ważna jak tradycyjna plastikowa karta – wyjaśnia Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Zainstalowanie zusowskiej legitymacji np. na telefonie to znakomity sposób, by ten dokument mieć pod ręką. Pokazując ją na ekranie smartfona, świadczeniobiorca ZUS potwierdzi, że jest emerytem lub rencistą. Ponadto posługując się wersją elektroniczną można wykazać, że masz prawo do świadczeń zdrowotnych oraz możesz skorzystać z ulg i uprawnień przysługujących emerytom i rencistom np. zniżek do biletów.

mLegitymację mogą pobrać nie tylko osoby, które mają prawo do emerytury od stycznia 2023 r., ale również klienci ZUS, którzy wcześniej otrzymali tradycyjną legitymację, a która nie straciła ważności.

Instalowanie elektronicznej wersji legitymacji emeryta-rencisty nie jest obowiązkiem, a przywilejem. Emeryci i renciści, którzy chcieliby otrzymać legitymację w postaci plastikowej karty, jak najbardziej mogą skorzystać z takiej opcji. Wystarczy, że wypełnią i złożą przygotowany przez ZUS wniosek o symbolu ZUS ERL.

źródło: www.niepelnosprawni.pl

Przekaż 1,5% dla Progresjibezpłatnie wypełnimy Twój PIT

Narzędzia relaksacyjne

Projekt współfinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
„Punkt Informacji dla Osób Niepełnosprawnych PION” prowadzony jest przez Fundację Progresja.