image

Psycholog

Indywidualne wsparcie psychologicznie dla osób niepełnosprawnych oraz członków ich rodzin i opiekunów.

dyżur psychologa

wtorek i czwartek
15:00 - 20:00

umów spotkanie

image

INFOLINIA: 800 200 258

Bezpłatna infolinia - kontakt z psychologiem

bezpłatna infolinia

wtorek i czwartek
15:00 - 20:00

800 200 258

image

Radca prawny

Bezpłatne porady prawne dla osób niepełnosprawnych oraz członków ich rodzin i opiekunów.

dyżur radcy prawnego

wtorek i czwartek
11:00 - 15:00

umów spotkanie

image

Specjaliści PION

Zapraszamy do osobistego kontaktu z naszymi specjalistami w Punkcie Informacji dla Osób Niepełnosprawnych PION.

biuro PION

poniedziałek - piątek
8:00 - 16:00

kontakt


Ukazał się kolejny numer kwartalnika "Niepełnosprawność - zagadnienia, problemy, rozwiązania". Znaczną część tego wydania wypełniają artykuły z jubileuszowego kongresu Rehabilitation International (RI) – międzynarodowej organizacji, działającej obecnie na wszystkich kontynentach.

O niezwykłej historii zaangażowania w sprawy wspólnej walki z wykluczeniem oraz dysfunkcjami rodzącego się systemu ochrony zdrowia i polityki społecznej możemy przeczytać w artykule Pani Venus M. IIagan Historia RI jest doskonałą ilustracją roli, jaką odegrało osobiste zaangażowanie, współuczestnictwo, skupianie się na wspólnych problemach i umiejętność współpracy w dążeniu do osiągnięcia celów. Z tej wspólnoty działania z czasem wyłoniły się nowe idee i instytucje, jakże ważne dziś w praktyce rehabilitacyjnej. Pokazuje to także, że kreatorem najefektywniejszych rozwiązań w tej sferze często nie było Państwo i jego aparat administracyjny, tylko silne społeczeństwo obywatelskie i jego instytucje, jak np. organizacje pozarządowe. Historia organizacji wskazuje również na rolę, jaką w procesie artykulacji praw osób z niepełnosprawnością oraz rozwoju form wsparcia odegrała i nadal odgrywa dyfuzja wzorców poprzez współpracę międzynarodową i wymianę doświadczeń. W tym zakresie RI pełniła niepoślednią rolę – zarówno na płaszczyźnie symbolicznej – kreując i propagując powszechnie dziś na świecie stosowany znak – symbol niepełnosprawności, jak i praktycznej, dzięki wypracowaniu wielu różnych efektywnych metod wsparcia dla osób niepełnosprawnych oraz ich upowszechnianiu.
 
Jaki pożytek może odnieść nasz kraj z członkostwa i współpracy w ramach RI? Cytowane przez Anne Howker (prezydent RI) australijskie badania pokazują, iż efektywność pracownika z niepełnosprawnością w zdecydowanej większości przypadków jest porównywalna (identyczna) z wydajnością pozostałych pracowników. Upływ czasu od realizacji tych badań mógł jeszcze poprawić te proporcje z racji bardzo szybkiego postępu technologicznego, który jest jednym z głównych czynników, znoszących bariery dostępności do pracy. Inną przykładową kwestią jest stworzenie efektywnego modelu wczesnej rehabilitacji pourazowej, dzięki któremu lepiej zapobiegalibyśmy społecznym skutkom niepełnosprawności bądź wręcz je znosili. Dzięki otwartości naszych partnerów z Niemiec, PFRON wspólnie z Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwem Zdrowia, ZUS, NFZ oraz KRUS podjął prace nad integracją rozproszonych dotąd działań, mając na względzie zbieżność celów w obszarze rehabilitacji wszystkich wymienionych instytucji.

Najnowszy numer kwartalnika "Niepełnosprawność - zagadnienia, problemy, rozwiązania" dostępny jest na stronie www.pfron.org.pl.

Źródło: www.pfron.org.pl

Przekaż 1,5% dla Progresjibezpłatnie wypełnimy Twój PIT

Narzędzia relaksacyjne

Projekt współfinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
„Punkt Informacji dla Osób Niepełnosprawnych PION” prowadzony jest przez Fundację Progresja.