image

Psycholog

Indywidualne wsparcie psychologicznie dla osób niepełnosprawnych oraz członków ich rodzin i opiekunów.

dyżur psychologa

wtorek i czwartek
15:00 - 20:00

umów spotkanie

image

INFOLINIA: 800 200 258

Bezpłatna infolinia - kontakt z psychologiem

bezpłatna infolinia

wtorek i czwartek
15:00 - 20:00

800 200 258

image

Radca prawny

Bezpłatne porady prawne dla osób niepełnosprawnych oraz członków ich rodzin i opiekunów.

dyżur radcy prawnego

wtorek i czwartek
11:00 - 15:00

umów spotkanie

image

Specjaliści PION

Zapraszamy do osobistego kontaktu z naszymi specjalistami w Punkcie Informacji dla Osób Niepełnosprawnych PION.

biuro PION

poniedziałek - piątek
8:00 - 16:00

kontakt

W związku z pytaniami osób niepełnosprawnych zainteresowanych wsparciem ze środków PFRON do zakupu samochodu osobowego, Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych informuje, że w bieżącym roku Fundusz nie przewiduje uruchomienia programu, w ramach którego możliwe byłoby uzyskanie takiej pomocy.

Możliwość uzyskania przez osoby niepełnosprawne dofinansowania na zakup samochodu osobowego była przewidziana w latach 2007-2008 w ramach realizowanego przez Fundusz pilotażowego programu SPRAWNY DOJAZD, jednak w 2009 roku zgodnie z decyzją Rady Nadzorczej PFRON realizacja tego programu została zakończona (uchwała nr 3/2009 Rady Nadzorczej PFRON z dnia 17 marca 2009 r.).

Osoby niepełnosprawne z dysfunkcją narządu ruchu w 2014 roku mogą natomiast ubiegać się o dofinansowanie ze środków PFRON na zakup/montaż oprzyrządowania do posiadanego samochodu w ramach programu „Aktywny samorząd” (Modułu I Obszar A Zadanie nr 1). Adresatem pomocy jest osoba niepełnosprawna, która posiada znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności lub orzeczenie o niepełnosprawności (w przypadku osób niepełnosprawnych do 16 roku życia) oraz dysfunkcję narządu ruchu. W przypadku osób w wieku emerytalnym wymagane jest zatrudnienie.

Realizatorem programu jest samorząd powiatowy właściwy ze względu na miejsce zamieszkania Wnioskodawcy. Realizator programu każdorazowo i indywidualnie ocenia, czy dany przedmiot dofinansowania spełnia warunki określone w programowej definicji „oprzyrządowania samochodu” (czy jest dostosowany do indywidualnych potrzeb związanych z rodzajem niepełnosprawności adresata programu, czy umożliwi użytkowanie samochodu przez osobę niepełnosprawną z dysfunkcją ruchu lub przewożenie samochodem osoby niepełnosprawnej oraz niezbędnego sprzętu rehabilitacyjnego). Istotnym elementem oceny wniosku jest związek wnioskowanego zakupu z realizacją celu szczegółowego programu, wskazanego w rozdziale V ust. 2 pkt 2 treści programu – „2)  przygotowanie beneficjentów programu do aktywizacji społecznej, zawodowej lub wsparcie w utrzymaniu zatrudnienia poprzez likwidację lub ograniczenie barier w poruszaniu się oraz barier transportowych”. W tym zakresie istotne jest uzasadnienie wniosku o dofinansowanie, w którym Wnioskodawca powinien wykazać, że wnioskowany przedmiot dofinansowania zlikwiduje bądź ograniczy ww. bariery.

Źródło: www.pfron.org.pl

Przekaż 1,5% dla Progresjibezpłatnie wypełnimy Twój PIT

Narzędzia relaksacyjne

Projekt współfinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
„Punkt Informacji dla Osób Niepełnosprawnych PION” prowadzony jest przez Fundację Progresja.