image

Psycholog

Indywidualne wsparcie psychologicznie dla osób niepełnosprawnych oraz członków ich rodzin i opiekunów.

dyżur psychologa

wtorek i czwartek
15:00 - 20:00

umów spotkanie

image

INFOLINIA: 800 200 258

Bezpłatna infolinia - kontakt z psychologiem

bezpłatna infolinia

wtorek i czwartek
15:00 - 20:00

800 200 258

image

Radca prawny

Bezpłatne porady prawne dla osób niepełnosprawnych oraz członków ich rodzin i opiekunów.

dyżur radcy prawnego

wtorek i czwartek
11:00 - 15:00

umów spotkanie

image

Specjaliści PION

Zapraszamy do osobistego kontaktu z naszymi specjalistami w Punkcie Informacji dla Osób Niepełnosprawnych PION.

biuro PION

poniedziałek - piątek
8:00 - 16:00

kontakt

Przypominamy o ważnych dla organizacji pozarządowych zmianach w prawie, które weszły w życie w końcu ubiegłego roku lub od stycznia 2015 r. W drugiej, ostatniej części artykułu, przypomnienie o zmianach, które zaszły w KRS (ma większe uprawnienia) oraz w sprawozdaniu finansowym (drugi wzór). Warto o tym pamiętać!

Sprawozdania za 2014 rok muszą być sporządzone według zasad określonych bezpośrednio w ustawie o rachunkowości. Organizacje pozarządowe od 2015 r. mają do wyboru dwa tryby sporządzania sprawozdania finansowego. Pierwszy to znany od lat wzór sprawozdania, którego już teraz używają organizacje-przedsiębiorcy (czyli prowadzące działalność gospodarczą). Drugi tryb to nowy wzór sprawozdania przeznaczony dla „jednostek mikro” – mogą być nimi organizacje nieprowadzące działalności gospodarczej oraz może nimi być część organizacji, które prowadzą działalność gospodarczą. Aby stać się nią, upoważnione władze (np. zarząd) podejmują uchwałę o tym, że fundacja / stowarzyszenie jest jednostką mikro i że będzie rozliczać się według nowego wzoru zaproponowanego w ustawie o rachunkowości.
 
Warto pamiętać, że od 2015 r. zaostrzono przepisy związane z karą za niezłożenie w terminie sprawozdania finansowego w urzędzie skarbowym (to obowiązek wszystkich organizacji pozarządowych).Więcej: za brak sprawozdania US ukarze grzywną.
 
Zmiany w KRS
 
Od 2015 r. Krajowy Rejestr Sądowy (KRS) może łatwiej zlikwidować „martwą organizację pozarządową”, np. taką, która nie złożyła w KRS przez dwa kolejne lata obrotowe sprawozdań finansowych (ich składanie to obowiązek organizacji zarejestrowanych w rejestrze przedsiębiorców). Sąd może wszcząć z urzędu postępowanie o rozwiązanie organizacji wpisanej do rejestru bez postępowania likwidacyjnego. Więcej: KRS łatwiej usunie martwe organizacje.
 
UWAGA: 15 stycznia 2015 r. weszły w życie kolejne zmiany wynikające z Ustawy z dnia 28 listopada 2014 r. o zmianie ustawy – Kodeks spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw. Organizacje rejestrujące się, albo zarejestrowane w rejestrze przedsiębiorców, nie będą musiały składać wzorów podpisów osób uprawnionych do reprezentacji (członków zarządu) oraz będą musiały, przy złożeniu sprawozdania finansowego do KRS za 2014 r., podać w KRS „informację o dniu kończącym ich rok obrotowy”. Zmiany mają też pozwolić sądom rejestrowym na bardziej efektywne egzekwowanie przez nie obowiązku składania sprawozdań finansowych w KRS (to obowiązek organizacji zarejestrowanych w rejestrze przedsiębiorców).
 
Dodatkowym dokumentem, składanym przez organizacje, będzie pisemna zgoda osób powoływanych do zarządu (organu reprezentacji organizacji).
Zgody takiej nie trzeba  dołączać, jeśli:
- osoba, która jest zgłaszana, podpisuje wniosek o wpis (podpisuje się pod formularzem) albo podpisała pełnomocnictwo do złożenia wniosku o wpis (dołącza się wtedy to pełnomocnictwo),
- zgoda jest wyrażona w protokole z posiedzenia organu, który tę osobę powoływał.
Zasada ta obowiązuje również w przypadku likwidatorów i prokurentów.
 
 
źródło : www.pomorskie.ngo.pl

Przekaż 1,5% dla Progresjibezpłatnie wypełnimy Twój PIT

Narzędzia relaksacyjne

Projekt współfinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
„Punkt Informacji dla Osób Niepełnosprawnych PION” prowadzony jest przez Fundację Progresja.